بازرسی کالا۱۴۰۰/۷/۷ ۱۲:۴۱:۲۲

بازرسی کالا

به علت رشد و گسترش تجارت جهانی در دهه‌های اخیر، هیچ کشوری نمی‌تواند خود را بی‌نیاز از بازرسی کالا بداند. این گسترش دنیا را به ایده دهکده جهانی بسیار نزدیک کرده و هم اکنون خودکفایی مطلق شعاری بیش نیست. این گسترش رقابت را بیشتر و البته بازار داد و ستد خارجی را نیز پیچیده‌تر کرده است. لذا مبادله کالا دیگر مانند بازارهای سنتی فقط شامل خریدار و فروشنده نیست. افراد و شرکت‌های دیگری (از قبیل شرکت های بازرسی کالا) نیز در امر واردات و صادرات کالا دخیل هستند.

یکی از دغدغه های دائمی فروشندگان و خصوصاً خریداران هنگام انجام معاملات بین المللی و خرید کالا، عدم اطمینان به طرف مقابل و تردید در انجام تعهدات تقبل شده از طرف وی است. در این راستا، یکی از ابزارهایی که بایستی مورد توجه قرار گیرد و با استفاده از آن مسئولیت های فروشنده قبل از حمل کالا و دریافت پول، مورد بررسی و کنترل قرار داده شود، بهره گیری از خدمات شرکت های بازرسی کالا می باشد.

خدمات بازرسی کالا

خدمات بازرسی آستا در زمینه واردات و صادرت انواع کالا به شش دسته کلی تقسیم می‌شوند:

برای دریافت مشاوره در خصوص بازرسی انواع کالا در گمرکات کشور، با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

  بازرسی کالا چیست؟۱۴۰۰/۶/۲۲ ۵:۲۸:۵۵

  به طور کلی تمامی عملیات بازرسی، نمونه‌برداری، آزمایش، اندازه‌گیری و دیگر فرآیندهایی که توسط شرکت بازرسی کننده مستقل به منظور تعیین کمیت و کیفیت محصولات، خدمات یا تأسیسات انجام می‌شود تا نتایج حاصل از آن را با مشخصات مندرج در قرارداد خرید تطبیق دهند را بازرسی کالا می‌نامند.

  انواع بازرسی کالا کدام است؟۱۴۰۰/۶/۲۲ ۵:۲۹:۳۵

  بازرسی قبل از حمل بازرسی حین تولید بازرسی قیمت بازرسی اصالت فروشنده بازرسی استاندارد اجباری

  گواهی COI چیست؟۱۴۰۰/۶/۲۲ ۵:۳۱:۲۲

  در صورتی که کالای وارداتی مشمول استاندارد اجباری ایران باشد میبایست نسبت به اخذ گواهینامه تطابق کالا بر اساس استانداردهای مربوطه اقدام گردد، که واحد بازرسی کالا وظیفه بازرسی،نمونه برداری وتایید کالاهای مذکور وصدور گواهینامه های استاندارد مرتبط را برعهده دارد.

  انواع بازرسی‌های شرکت‌های بازرسی کالا کدامند؟۱۴۰۰/۶/۲۲ ۵:۳۵:۵۰
  1. بازرسی فیزیکی و چشمی
  2. بازرسی فیزیکی و چشمی به همراه بررسی اسناد
  3. بازرسی فیزیکی و چشمی همراه با نمونه‌برداری و آزمایش
  قرارداد بازرسی کالا چیست؟۱۴۰۰/۶/۲۲ ۱۰:۰۶:۵۱

  قراردادی است که مابین کارفرما (وارد کننده کالا) و شرکت های بازرسی که بازبینی کالاهای وارداتی را برعهده دارند منعقد می‌ شود. در این قرارداد شرایطی برای پنوع و نحوه بازرسی پیش بینی پیش بینی شده است.  امضاکنندگان این قرارداد کتباً شرایط یکدیگر را طی این قرارداد می پذیرند.

  بررسی ارزش پروفرما و تایید اصالت و ماهیت فروشنده (Price Verification) به چه معناست؟۱۴۰۰/۷/۷ ۱۰:۳۶:۲۹

  در هنگام هر خرید خارجی که برای اولین بار توسط خریدار انجام می‌ شود، ممکن است خریدار نیاز به تایید اصالت فروشنده و یا تایید ارزش پروفرما داشته باشد. معمولاً‌ شرکت خریدار یا بانک متبوع وی نیاز به گواهینامه PV (Price Verification) دارند که این خدمت از طریق شرکت بازرسی آستا انجام می پذیرد.

  بازرسی کالای وارداتی چیست؟

  بازرسی کالای وارداتی یا Surveillance (که به اشتباه در ایران سورویانس خوانده می‌شود) عبارت است از هرگونه کنترل، نظارت، بررسی، بازبینی، آزمایش، نمونه برداری، اندازه گیری و عملیات مشابه که در مورد کیفیت و کمیت و بر حسب سایر موارد خصوصیات کالا، خدمات، تاسیسات و تجهیزات و فرآیندها و به منظور تعیین مطابقت آنها با شرایط قراردادی و یا مشخصات از پیش تعیین شده و یا به جهت اعلام نظرات حرفه ای انجام می گیرد و نهایتاً می تواند به صدور گواهینامه بازرسی منجر شود.

  بازرسی کالا

  به منظور ارتقا کیفیت و حصول اطمینان از کیفیت تولید و رعایت روش های صحیح مطابق با استاندارد جهانی، بازرسی حین تولید انجام می‌گیرد و موارد احتمالی نواقص کیفی و عدم کارایی در نظر گرفته می‌شود.

  لازم به ذکر است که عملاً معایبی در محصولات وجود دارند که تنها در بازرسی حین ساخت نمایان می‌شوند. در ساخت قطعات و مجموعه‌های پیچیده، بسیاری از قسمت‌ها و مواد اولیه از پیمانکاران جزء تامین می‌شود و بدیهی است کیفیت مواد و قطعات ورودی روی کیفیت محصول نهایی کاملاً موثر می‌باشد.

  یکی دیگر از جنبه‌های بازرسی حین ساخت مربوط به زمانی است که تغییری در فرآیند تولید ایجاد شود. این تغییر ممکن است به دلایل مختلف از جمله بالا بردن ظرفیت تولید، به کارگیری ماشین آلات جدید و غیره صورت گیرد که بازرس باید دقیقاً اثر تغییرات مزبور را در کیفیت محصول نهایی ردیابی و بررسی نماید.

  در این مطلب به بررسی این وظایف بر اساس قوانین ایران می‌پردازیم. همچنین با شرکت بازرسی آستا، ارائه دهنده خدمات بازرسی کالای وارداتی و صادراتی، صدور گواهی و حواله‌های بانکی و COI همراه باشید.

  وظایف شرکت بازرسی کالا

  این شرکت‌ها با اعمال نظارت و کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، موجب کاهش اختلافات آتی فیمابین خریدار و فروشنده می گردند. در واقع، برای جلوگیری از بروز مشکلات آتی، از مدت ها قبل با استفاده از مکانیزم های خاص سعی شده موجبات ایجاد اختلاف بین خریدار و فروشنده به حداقل ممکن کاهش یابد. در این رابطه، موضوع بازرسی کالاها در مبداء و قبل از حمل، به عنوان یکی از ابزارهای مهم در جهت کاهش و یا رفع اختلاف بین متعاملین مطرح بوده است.

  با انجام خدمات بازرسی کالا قبل از حمل، خریدار می‌تواند با پیش بینی‌های لازم و انتخاب یک شرکت بازرسی کننده امین و معتمد، شرایطی را فراهم آورد که:

  • اولاً مشکلی ایجاد نگردد.
  • ثانیاً در صورت بروز مشکل مدارک و شواهد کافی دال بر چگونگی شرایط کالا قبل از حمل در اختیار داشته باشد.

  امروزه، شرکت های بازرسی کالا یکی از اجزا مهم تجارت جهانی هستند. از وجود این شرکت‌ها برای کنترل کمیت، کیفیت و بسته بندی کالا و جلوگیری از ورود و صدور کالای نامرغوب استفاده می‌گردد.

  commodity inspection

  به دلایل ذکر شده در بالا و به منظور کنترل و بازرسی کالاهای وارداتی در تجارت بین‌المللی، شرکت‌های بازرسی به وجود آمدند. وظیفه اصلی این شرکت‌ها بررسی و نظارت بر کیفیت و کمیت کالاهای وارداتی و صادراتی و صدور گواهی‌نامه‌های مربوطه است‌. شرح وظایف، تعهدات و مسئولیت‌های شرکت‌های بازرسی کالا در تجارت تا حد زیادی در قوانین سازمان‌های بین‌المللی آمده است.

  بازرسی کالا

  مهم‌ترین وظایف شرکت‌های بازرسی کالا

  • بررسی صلاحیت و توانایی‌های کیفی صادرکننده (فروشنده کالا)
  • بررسی کالا جهت تطابق کیفیت آن با سفارش صورت گرفته
  • ارزیابی کمیت کالا و تائید میزان سفارش شده
  • بررسی سال ساخت کالا و اطمینان از نو یا مستعمل‌ بودن آن
  • تائید محل تولید یا کشور سازنده کالا
  • بررسی نحوه بسته‌بندی و تائید آن
  • تائید وسیله حمل

  نقش شرکت بازرسی کالا

  اهمیت بازرسی کالا و تخصصی شدن آن سبب شد تا شاهد پدید آمدن  تعداد زیادی شرکت‌ بازرسی در سطح جهان باشیم. مهم‌ترین وظیفه یک شرکت بازرسی کالا، بررسی و کنترل کالای موردنظر و نیز صحت انجام معامله است.

  از آنجایی‌ که بازرسی کالا به شیوه‌های گوناگون و در مراحل مختلف قابل انجام است، بازرسان این شرکت‌ها بر اساس توافق صورت گرفته بین خریدار (واردکننده کالا) و فروشنده (صادرکننده کالا) اقدام به کنترل و نظارت می‌نمایند. این اقدامات شامل موارد زیر است:

  • نظارت بر روند ساخت
  • بررسی نهایی محموله
  • بررسی نهایی اسناد فنی تولید قبل از بارگیری
  • آزمایش و نمونه‌برداری از کالا جهت انطباق محصول با متن قرارداد
  • صدور گواهی‌نامه‌های لازم

  برای صدور انواع گواهینامه بازرسی کالا،‌ نامه پذیرش بازرسی در مبدا و مقصد و کلیه خدمات مربوط به بازرسی کالا در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

  اهمیت بازرسی کالا در تجارت بین‌المللی

  اطمینان از کیفیت و مرغوبیت کالا‌ی وارداتی و صادراتی، همواره دغدغه اصلی تجار و دیگر فعالان بخش بازرگانی و از همه مهم‌تر مسئولین کشورهای مقصد بوده است. امروزه بازرسی کالا (Inspection) جزئی جدائی‌ناپذیر از پروسه واردات و صادرات است. گسترش این موضوع در سطح جهانی تا حدی بوده که از بازرسی کالا به عنوان یکی از مراحل پیچیده و کاملاً تخصصی بازرگانی یاد شود.

  در این راستا کمیته جهانی استاندارد (ISO) به منظور تسهیل این امر، اقدام به تدوین دستورالعمل‌هایی در زمینه بازرسی کالا نموده است. در حال حاضر این استانداردها مرجع و منبع کشورهای مختلف جهان در مبحث بازرسی کالا شده است.

  انواع بازرسی‌ها و ارزیابی انطباقی

  شرکت‌های بازرسی کالا پس از توافق با طرف قرارداد، طبق درخواست مشتری به کنترل و ارزیابی کالای موردنظر می‌پردازند. تمامی وظایف مندرج در قرارداد فیمابین به یکی از ۳ روش زیر انجام می‌پذیرد:

  1. بازرسی فیزیکی و چشمی
  2. بازرسی فیزیکی و چشمی به همراه بررسی اسناد
  3. بازرسی فیزیکی و چشمی همراه با نمونه‌برداری و آزمایش
  بازرسی کالا

  از سویی دیگر، بر اساس زمان بازرسی و مرحله‌ای که در آن ارزیابی صورت می‌گیرد، بازرسی کالا  به پنج نوع زیر دسته‌بندی می‌شود:

  1. بازرسی قبل از حمل PSI (Pre-Shipment Inspection)
  2. بازرسی در حین تولید
  3. بازرسی در مقصد
  4. بازرسی داخلی
  5. انطباق با استاندارد

  انواع بازرسی COI

  گواهینامه COI بر اساس محل انجام مراحل بازرسی به دو دسته زیر تقسیم می شود:

  بازرسی کالا در مبدا

  با توجه به قوانین سازمان ملی استاندارد ایران کالاها به دو دسته مشمول استاندارد اجباری و غیر مشمول طبقه بندی شده، و کالاهای مشمول نیز می بایست به صورت کیفی مورد ارزیابی قرار گیرند.

  بازرسی کالا در مقصد

  بسیاری از واحد های تولیدی به دلیل نیاز به تسریع در فرآیند واردات و نیاز خطوط تولید ، بدون انجام بازرسی نسبت به حمل کالا مبادرت نموده و قبل از اظهار کالا در گمرکات نسبت به انجام بازرسی در مقصد اقدام می نماید.

  COI at Destination

  انواع گواهی‌‌نامه‌های صادره شرکت‌های بازرسی کالا

  گواهینامه بازرسی کالا یا گواهی سوریانس ( بازرسی کالا ) سندی است که توسط یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادر می شود. در بازرگانی بین المللی که طرفین داد و ستد ساکن کشورهای مختلف هستند و در اکثر معاملات کالا نیز از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود، قاعدتاً خریدار قبل از وصول کالا نمی تواند از انطباق مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش اطمینان حاصل نماید.

  گواهینامه بازرسی کالا یک گواهی است که عموما برای واردات اقلام کالایی لازم است. این گواهی قرار داشتن کالا ها در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی های مورد نیاز آن ها را مورد تایید قرار می دهد. همچنین تایید می کند که حجم اعلام شده کالا ها هنگام خروج از بندر درست می باشد. این گواهی یا تاییدیه را گزارش یا گواهی بازرسی می گویند.

  گواهی‌های بازرسی صادره توسط شرکت های بازرسی به شرح ذیل هستند:

  توانمندی های گروه بازرسی کالا

  شرکت بازرسی آستا با تکیه بر تیم فنی توانمند خود و به کمک شعبات خود در سراسر جهان می تواند تمامی گواهی نامه های بازرسی را صادر نماید. همچنین، سایر توانمندی های گروه بازرسی کالا در شرکت بازرسی آستا به شرح زیر هستند:

  • بازرسی کالا در کلیه گذرگاه های ورودی و گمرکات
  • توانایی بازرسی کالا در محل مورد درخواست خریدار یا فروشنده کالا
  • بازرسی انواع ماشین آلات و تجهیزات وارداتی پس از نصب در کارخانه
  • صدور گواهینامه های تایید کالا به درخواست بانک (LC و حواله بانکی)
  • صدور گواهینامه های انطباق کالاهای مشمول استاندرد اجباری( VOC و COI )
  • صدور گواهینامه های تایید کالاهای صادراتی
  • صدور گواهینامه های تایید کالاهای موضوع اسناد اعتباری ریالی
  • صدور گواهینامه های تایید کالا به درخواست خریدار
  • تعیین میزان خسارت وارده به کالاهای وارداتی
  • تعیین ارزش محموله های وارداتی وتایید قیمت پرفورما
  commodity inspection around the globe

  شرکت‌های بازرسی کالا در ایران

  سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص بازرسی کالا در گمرکات اقدام به تدوین ضوابطی سخت‌گیرانه و لازم الاجرا نموده است. این ضوابط به منظور جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب به داخل کشور، خروج کالاهای بی‌کیفیت از کشور و نیز افزایش کیفی تولیدات داخلی تدوین شده است. این موسسه با برون‌سپاری این امر به شرکت‌های بازرسی کالای مستقل، صدور گواهی‌نامه‌ استاندارد را به این شرکت‌ها واگذار کرده است. این شرکت ها تحت مالکیت خصوصی بوده و در فواصل زمانی مشخص توسط ارزیابان سازمان ملی استاندارد مورد ارزیابی های دقیق و کارشناسانه قرار می گیرند. این ارزیابی ها بعضا منتج به حذف و یا تعلیق برخی از شرکت های بازرسی می شود. لیست به روز شده همه شرکت های تایید صلاحیت شده در سایت سازمان ملی استاندارد ایران قابل دسترسی است.

  آزمایشگاههای مورد تایید

  آزمایشگاه‌هایی هستند که نتایج آزمون صادره از سوی آنها در ارزیابی انطباق کالای وارداتی مورد استناد قرار می‌گیرد . این آزمایشگاه ها عبارتند از:

  1. آزمایشگاههای دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 که توسط یکی از سازمان های تایید صلاحیت کننده (AB) ، تایید صلاحیت شده اند.
  2. آزمایشگاه های سازمان مستقر در کرج و استانها
  3. آزمایشگاه های تایید صلاحیت شده توسط سازمان( آزمایشگاههای همکار ) که صلاحیت آنها در زمینه آزمون فرآورده های مشخص بر اساس استانداردهای مورد قبول، تأیید شده است .

  اسامی و مشخصات این آزمایشگاه ها از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان و یا ادارات کل استاندارد استانها قابل دستیابی است.

  برای ارزیابی کالای وارداتی در صورت عدم وجود آزمایشگاه همکار، بهره گیری از خدمات سایر آزمایشگاه ها که دارای تجهیزات آزمون مناسب می باشند با حضور و نظارت کارشناس سازمان و یا شرکت بازرسی تایید صلاحیت شده، بلامانع است.

  نحوه دریافت گواهی بازرسی کالا از شرکت‌ بازرسی آستا

  طبق شرایط جدید، واردکنندگان کالا می‌توانند پیش از صدور اسناد ثبت سفارش کالای خود، مراحل ابتدایی دریافت گواهی استاندارد را از طریق شرکت‌های بازرسی کالا سپری نمایند تا پس از وارد شدن کالا به کشور، تشریفات ترخیص کالا در زمان کوتاه‌تری سپری گردد. جهت این کار باید مراحل زیر سپری شود:

  برگشت به بالا