بازرسی کالا۱۴۰۲/۱۲/۱۴ ۶:۵۲:۴۳
Home|بازرسی کالا

بازرسی کالا

به علت رشد و توسعه تجارت جهانی در دهه‌های اخیر، همه کشورها به مبادله کالا در سطح جهانی نیاز دارند.لذا مبادله کالا دیگر مانند بازارهای سنتی فقط شامل خریدار و فروشنده نیست، بلکه افراد و شرکت‌های دیگری از قبیل شرکت‌های بازرسی کالا نیز در امر صادرات و واردات کالا دخیل بوده و خدمات بسیاری را عرضه می کنند.

شرکت های بازرسی کالا که به انگلیسی به آن (commodity inspection company) می‌گویند،بصورت مستقل فعالیت می‌کنند و برای جلوگیری از هرگونه اختلاف بین خریدار و فروشنده بر کالای مبادله شده در یکی از مراحل ساخت و تولید، پیش از حمل، در مبدا و یا مقصد بنابر درخواست مشتری نظارت و بازرسی می‌کنند. بازرسی کالا عبارتست از: بررسی کالا به لحاظ کمی و کیفی و انطباق کالا با مشخصات ذکر شده در قرارداد مابین خریدار و فروشنده ،در صورت انطباق کامل گواهی بازرسی کالا صادر می‌شود.

خدمات بازرسی کالا

خدمات شرکت آستا در زمینه بازرسی انواع کالا به شش دسته کلی تقسیم می‌شود:

برای دریافت مشاوره در خصوص بازرسی انواع کالا در گمرکات کشور، با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

۷۰۰۰ ۴۹۱۹ ۰۲۱

بازرسی کالای وارداتی و صادراتی چیست؟

بازرسی کالا در تجارت بین الملل امری ضروری است .امروزه بازرسی کالا جزئی جدائی‌ناپذیر از پروسه واردات و صادرات است. گسترش این موضوع در سطح جهانی تا حدی بوده که از بازرسی کالا به عنوان یکی از مراحل پیچیده و کاملاً تخصصی بازرگانی یاد می شود. در این راستا کمیته جهانی استاندارد (ISO) به منظور تسهیل این امر، اقدام به تدوین دستورالعمل‌هایی در زمینه بازرسی کالا نموده است. در حال حاضر این استانداردها مرجع و منبع کشورهای مختلف جهان در مبحث بازرسی کالا شده است.

بازرسی کالای وارداتی یا Surveillance (که به اشتباه در ایران سورویانس خوانده می‌شود) عبارت است از هرگونه کنترل، نظارت، بررسی، بازبینی، آزمایش، نمونه برداری، اندازه گیری و عملیات مشابه که در مورد کیفیت و کمیت کالا صورت می گیرد. این بازرسی ها شامل خدمات، تاسیسات ، تجهیزات و فرآیندها نیز می شود. بازرسی به منظور تعیین مطابقت کالا با شرایط قراردادی و یا مشخصات از پیش تعیین شده و یا به جهت اعلام نظرات حرفه ای انجام گرفته و نهایتاً به صدور گواهینامه بازرسی منجر می شود.

بازرسی کالاهای صادراتی و وارداتی می تواند قبل از حمل، در کشور مبدا و یا در کشور مقصد صورت بگیرد. مسئله دیگر بازرسی استاندارد اجباری است که لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری ( وارداتی و صادراتی) هر ساله  براساس مصوبات شورای عالی استاندارد مشخص می شود. شرکت ها برای تولید، توزیع، واردات و صادرات آن ها مستلزم اخذ گواهینامه انطباق با استاندارد ایران هستند. شرکت بازرسی کالا باید نیروی انسانی ماهر با صلاحیت فنی و علمی را در اختیار داشته و از مراحل و روند بازرسی کالا گزارش دقیق فنی ارائه بدهند. چگونگی زمان و مکان بازرسی کالا در اعتبارات اسنادی باید به طور دقیق ذکر شده باشد. در صورت عدم اخذ گواهی بازرسی، کالا نمی تواند از گمرک ترخیص گردد. کلیه مشخصاتی که برای بررسی از لحاظ کمیت و کیفیت و بسته بندی مورد نظر است محدود به مواردی است که در سفارش بازرسی کالا آمده است و هر گونه تغییری توسط شرکت های ترخیص باید در اسرع وقت به اطلاع شرکت بازرسی کالا رسانده شود.

هر کشوری لیستی از استانداردهای اجباری برای کالاهای وارداتی دارد. چنانچه کد شناسایی (HS Code)  کالای مذکور در آن لیست باشد بایستی استاندارد مربوطه در کشور مقصد نیز رعایت شود. به علاوه آزمایشگاه هایی داخل کشور هستند که مورد تایید سازمان استاندارد بوده و وظیفه شان نمونه گیری و آزمایش کالاها است. نتایج این آزمایشگاه ها مورد استناد شرکت های بازرسی کالا قرار می گیرد. در پایان همه این بازرسی ها، گواهی بازرسی کالا توسط شرکت های بازرسی صادر شده و به این صورت امکان ترخیص کالا از گمرک فراهم می گردد.

بازرسی کالای وارداتی و صادراتی

انواع بازرسی‌ کالا

براساس مکان و زمان بازرسی ،   انواع بازرسی کالا   را در اینجا داریم.

بازرسی قبل از حمل PSI

بازرسی کالا قبل از حمل یا (pre-shipment inspection ) یک روش بازرسی و کنترل کیفیت برای کالای خریداری شده است که قبل از حمل کالا انجام می گیرد. در این روش شرکت های بازرسی مستقل، تعدادی از کالاها را به صورت تصادفی مورد بررسی و آزمایش قرار می دهند. بازرسی در این نقطه برای کالاهایی که قبلا در حین ساخت مورد بازرسی قرار نگرفته اند یک مرحله بسیار حساس خواهد بود. در این روش، بازرس بایستی در ابتدای کار کاملاً از نحوه بازرسی و شرایط تحویل کالا مطلع باشد. مهمترین وظیفه بازرس، کنترل مدارک فنی ساخت و کنترل کیفیت کالا (انطباق محصول) خواهد بود.

بازرسی در حین تولید یا ساخت

درصورتی که مواد اولیه، تجهیزات، قطعات و فرآیند تولید دارای اهمیت بسیار زیادی باشد و بعد از تولید امکان ارزیابی کالا بدون صرف هزینه زیاد وجود نداشته باشد؛ از بازرسی حین تولید یا ساخت (DPI) یا ( during production inspection) استفاده می شود. این روش معمولاً برای مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی، ماشین آلات، تجهیزات پزشکی و … به کار می رود. در این روش حضور نماینده شرکت بازرسی به صورت متوالی یا دائمی است. گاهی ممکن است در فرآیند تولید تغییری صورت گیرد که در این صورت، بازرس باید این تغییر را در کیفیت محصول نهایی بررسی نماید.

بازرسی در مبدا

بازرسی کالا در مبدا (inspection at the origin) یکی از روش های مرسوم است. شرکت بازرسی کالا بنا به درخواست خریدار و کشور مقصد، کالا را قبل از حمل بازرسی می نماید. همچنین برای تامین منافع واردکننده می تواند پروفرما و اصالت فروشنده را نیز تایید کند. در این روش، کمیت و کیفیت کالا مطابق آنچه در قرارداد ذکر شده بازرسی می شود. همچنین در مواردی بسته بندی، بارگیری و حمل و نقل کالا نیز بنا به درخواست خریدار مورد بازرسی قرار می گیرد.

بازرسی در مقصد

بسیاری از واحد های تولیدی و کارخانجات و کارگاه ها به دلیل نیاز به تسریع در فرآیند واردات و نیاز خطوط تولید به مواد اولیه یا قطعات، بدون انجام بازرسی های مذکور نسبت به حمل کالا مبادرت نموده و قبل از اظهار کالا در گمرکات نسبت به انجام بازرسی در مقصد (inspection at the destination) اقدام می نماید. این نوع بازرسی بیشتر جهت انجام تشریفات گمرکی و دستورالعمل های بانک ها به منظور حصول اطمینان از موجود بودن کالا به میزان اظهار شده در اسناد تجاری صورت می پذیرد که عموما نوع این بازرسی به صورت کمی است.

بازرسی استاندارد اجباری

هر ساله سازمان ملی استاندارد به جهت تضمین کیفیت کالاها و حفظ سلامت مصرف کنندگان لیستی از استاندارد اجباری برای کالاهای صادراتی و وارداتی ارائه می دهد. چنانچه کالای مزبور مشمول این لیست باشد؛شرکت بازرسی کالا موظف به بررسی کیفی آن است. نمونه گیری و آزمایش توسط آزمایشگاه های مورد تایید، تحت نظارت شرکت بازرسی انجام می شود. در نتیجه این بازرسی، گواهی بازرسی به همراه گزارش آزمون و اظهار نامه تامین کننده صادر شده و بعد از ارائه به اداره استاندارد، گواهینامه COI برای کالا صادر می گردد.

بازرسی در مقصد

همچنین دو نوع بازرسی دیگر هم توسط شرکت های بازرسی کالا صورت می گیرد:

بازرسی قیمت یا بررسی ارزش پروفرما (proforma verification)

پروفرما یا پیش فاکتور سندی است که توسط فروشنده صادر می گردد و مندرجات آن شامل نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما و مبدا کالا است. در تولید و واردات برخی کالاهای خاص، می بایست قبل از عملیاتی شدن و اختصاص ارز، ارزش پروفرما مورد بررسی قرار بگیرد. از طریق این پیش فاکتور، افراد از حدود تقریبی قیمت ها مطلع شده و در صورتی که قیمت مورد تایید خریدار باشد، قرارداد بین فروشنده و خریدار منعقد می شود.

بازرسی اصالت فروشنده

در بازرسی اصالت فروشنده، شرکت بازرسی اقدام به تأیید هویت و ماهیت فروشنده و بررسی توانایی های او در انجام تعهدات می نماید. معمولا بازرگانان و تجار به خاطر الزامات قانونی و مشخصا قواعد بانک مرکزی به سمت استفاده از این نوع بازرسی ها سوق داده می شوند. بازرسی اصالت فروشنده و بازرسی قیمت و ارزش پروفرما همزمان با هم توسط شرکت های بازرسی انجام شده و گواهی بازرسی هر دو به صورت همزمان صادر می شود. پس از صدور گواهی بازرسی، خریدار آن را به بانک یا موسسه مالی مورد نظر تحویل می دهد و با اطمینان خاطر می تواند سراغ عقد قرارداد با شرکت های فروشنده برود.

برای مطالعه بیشتر درباره انواع بازرسی کالا کلیک کنید.

انواع بازرسی کالا

مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا

مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا، به نوع بار و شرایط شرکت واردکننده کالا بستگی دارد.اگر کالا مشمول استاندارد اجباری در ایران نباشد و فروشنده کالا مورد اطمینان شرکت خریدار و یا واردکننده باشد؛بهتر است برای کاهش هزینه و زمان، بازرسی کالا در مقصد انجام شود.

اما اگر کالا مشمول استاندارد اجباری در ایران باشد،بایستی در آزمایشگاه های معتبر سازمان استاندارد مورد آزمایش قرار بگیردو در برخی موارد این آزمایش ها در داخل کشور امکان پذیر نبوده و یا اینکه روند طولانی ای دارند؛پس بهتر است دراین موارد بازرسی در مبدا انجام شود.

مناسب ترین نقطه بازرسی کالا

وظایف شرکت بازرسی کالا

در انجام معاملات در تجارت جهانی، برای جلوگیری از ایجاد اختلاف مابین خریدار و فروشنده، شرکت های بازرسی کالا به وجود آمدند. این شرکت‌ها با اعمال نظارت و کنترل کمی و کیفی و همچنین استفاده از مکانیزم های خاص، احتمال ایجاد اختلاف بین خریدار و فروشنده را به حداقل ممکن کاهش می دهند. وظیفه اصلی این شرکت‌ها بررسی و نظارت بر کیفیت و کمیت کالاهای وارداتی و صادراتی و صدور گواهی نامه‌ های مربوطه است‌. شرح وظایف، تعهدات و مسئولیت های شرکت های بازرسی کالا در قوانین سازمان های بین‌المللی آمده است که در ادامه به مهم ترین آنها می پردازیم.

بررسی صلاحیت و توانایی‌های کیفی فروشنده ( بازرسی اصالت فروشنده کالا)
بررسی کالا جهت تطابق کیفیت آن با سفارش صورت گرفته
ارزیابی کمیت کالا و تائید میزان سفارش شده
بررسی سال ساخت کالا و اطمینان از نو یا مستعمل‌ بودن آن
تائید محل تولید یا کشور سازنده کالا
بررسی نحوه بسته بندی و تائید آن
تائید وسیله حمل

بررسی کالا جهت تطابق کمیت وکیفیت با قرارداد
وظیفه شرکت بازرسی کالا چیست

اهمیت بازرسی کالا و تخصصی شدن آن سبب شد تا شاهد پدید آمدن تعداد زیادی شرکت‌ بازرسی در سطح جهان باشیم. از آنجایی‌ که بازرسی کالا به شیوه های گوناگون و در مراحل مختلف قابل انجام است، بازرسان این شرکت ها بر اساس توافق صورت گرفته بین خریدار (واردکننده کالا) و فروشنده (صادرکننده کالا) اقدام به کنترل و نظارت می‌نمایند. این اقدامات شامل موارد زیر است:

نظارت بر روند ساخت
بررسی نهایی محموله
بررسی نهایی اسناد فنی تولید قبل از بارگیری
آزمایش و نمونه‌برداری از کالا جهت انطباق محصول با متن قرارداد
صدور گواهی‌نامه‌های لازم

شرکت‌های بازرسی کالا پس از توافق با طرف قرارداد، طبق درخواست مشتری به کنترل و ارزیابی کالای موردنظر می‌پردازند. تمامی وظایف مندرج در قرارداد فیمابین به یکی از سه روش زیر انجام می‌پذیرد:

بازرسی فیزیکی و چشمی
بازرسی فیزیکی و چشمی به همراه بررسی اسناد
بازرسی فیزیکی و چشمی همراه با نمونه‌برداری و آزمایش

بازرسی فیزیکی و چشمی

قرارداد بازرسی کالا

قرارداد بازرسی کالا به سندی اطلاق می شود که بین مشتری و سازمان بازرسی کننده در خصوص «موضـوع بازرسـی» منعقد می شود. در قرارداد بازرسی کالا محورهای ذیل باید مشخص شده باشد:

کالای مورد بازرسـی (از جهـت مشخـصات ظـاهری، فهرسـت کـالا (list Packing) نـام سازنده، سال ساخت، نو یا دست دوم بودن کالا، سری ساخت، مارک، برند، نوع کـالا، ارزش کالا و …)
کمیت شامل مقدار، تعداد، حجم و … به تفکیک فهرست کالا
بسته بندی و نشانه گذاری (نحوه، نوع و کیفیت آن)
کیفیت کالا شامل مشخصات فنی یا استاندارد مورد نظر که در قرارداد درج می شود.
زمان و محل بازرسی (در محل تولید یا محل نگهداری و استقرار کالا)
دفعات بازرسی
حدود و دامنه بازرسی کالاهای مشمول مقـررات اسـتاندارد اجبـاری (گـواهی COI): مطابق ضوابط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران
روش بازرسی و ارزیابی انطباق اعم از : «بازرسی چشمی و فیزیکی» یا « بازرسـی چـشمی و فیزیکـی همـراه بـا ارزیـابی مـستندات » یـا « بازرس چشمی و فیزیکی همراه با نمونه بردار و آزمون»  مشخص گردد.
گزارشات و گواهی نامه های مورد نظر طرفین
نوع تسهیلات و تعهدات مورد نظر طرفین
کارمزد بازرسی و نحوه پرداخت آن
حدود و دامنه بازرسی های اختیاری (گواهی PSI) که می تواند شامل یک یا چنـد مـورد از موارد ذیل باشد: بازرسی ظاهری و فیزیکی کالا، ارزیابی و تایید مستندات سازنده کالا، ارزیابی و تایید مستندات کـالا توسط شخص ثالت، نمونه برداری و آزمون کالا در آزمایشگاه سـازنده (Witness) ،نمونـه بـرداری و آزمون کالا در آزمایشگاه مستقل و اکرودیته، آزمون ارزیابی عملکرد کالا حـین کـار، بازرسـی حـین ساخت جهت تایید کمیت، کیفیت و بسته بندی کالا و …

برای مطالعه کامل دستورالعمل سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص شرایط و نحوه انعقاد قرارداد بازرسی روی دکمه زیر کلیک کنید.

قرارداد بازرسی کالا

شرکت‌های بازرسی کالا در ایران

سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص بازرسی کالا در گمرکات اقدام به تدوین ضوابطی سخت‌گیرانه و لازم الاجرا نموده است. این ضوابط به منظور جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب به داخل کشور، خروج کالاهای بی‌کیفیت از کشور و نیز افزایش کیفی تولیدات داخلی و وارداتی تدوین شده است. این موسسه با برون‌سپاری این امر به شرکت‌های بازرسی کالای مستقل، صدور گواهی‌نامه‌ استاندارد را نیز به این شرکت‌ها واگذار کرده است. این شرکت ها تحت مالکیت خصوصی بوده و در فواصل زمانی مشخص توسط ارزیابان سازمان ملی استاندارد مورد ارزیابی های دقیق و کارشناسانه قرار می گیرند. این ارزیابی ها بعضا منتج به حذف و یا تعلیق برخی از شرکت های بازرسی می شود. لیست به روز شده همه شرکت های تایید صلاحیت شده در سایت سازمان ملی استاندارد ایران قابل دسترسی است.

برای صدور انواع گواهینامه بازرسی کالا،‌ نامه پذیرش بازرسی در مبدا و مقصد و کلیه خدمات مربوط به بازرسی کالا در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

۰ ۰ ۰ ۷ ۹ ۱ ۹ ۴ ۱ ۲ ۰

انواع گواهی‌‌نامه‌های صادره شرکت‌های بازرسی کالا

گواهینامه بازرسی کالا یا گواهی سوریانس (بازرسی کالا) سندی است که توسط یکی از شرکت های بازرسی بین المللی صادر می شود. در بازرگانی بین الملل که طرفین داد و ستد، ساکن کشورهای مختلف هستند و در اکثر معاملات، کالا نیز از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود؛ قاعدتاً خریدار قبل از وصول کالا نمی تواند از انطباق مشخصات کمی و کیفی کالا با قرارداد اطمینان حاصل نماید.

گواهی بازرسی کالا یک گواهی است که عموما برای واردات اقلام کالایی لازم است. این گواهی قرار داشتن کالا در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی های مورد نیاز آن ها را مورد تایید قرار می دهد. همچنین تایید می کند که حجم اعلام شده کالا ها هنگام خروج از بندر درست است. این گواهی یا تاییدیه را گزارش یا گواهی بازرسی کالا می گویند.

انواع گواهی‌های بازرسی صادره توسط شرکت های بازرسی کالا به شرح ذیل هستند:

توانمندی های شرکت بازرسی کالای آستا

شرکت بازرسی آستا که مورد تایید استاندارد می باشد ؛ با تکیه بر توان تیم فنی خود و به کمک شعبات خود در سراسر ایران و جهان می تواند تمامی گواهی نامه های بازرسی را صادر نماید. همچنین، سایر توانمندی های گروه بازرسی کالا در شرکت بازرسی آستا به شرح زیر هستند:

بازرسی کالا در کلیه گذرگاه های ورودی و گمرکات
توانایی بازرسی کالا در محل مورد درخواست خریدار یا فروشنده کالا
بازرسی انواع ماشین آلات و تجهیزات وارداتی پس از نصب در کارخانه
صدور گواهینامه های تایید کالا به درخواست بانک (LC و حواله بانکی)
صدور گواهینامه های انطباق کالاهای مشمول استاندرد اجباری (COI)
صدور گواهینامه های تایید کالاهای صادراتی و وارداتی
صدور گواهینامه های تایید کالا با موضوع اسناد اعتباری ریالی
صدور گواهینامه های تایید کالا به درخواست خریدار
تعیین میزان خسارت وارده به کالاهای وارداتی
تعیین ارزش محموله های وارداتی و تایید ارزش پروفرما و اصالت فروشنده

بازرسی کالا در محل مورد درخواست خریدار

نحوه دریافت گواهی بازرسی کالا از شرکت‌ بازرسی آستا

طبق شرایط جدید، واردکنندگان کالا می‌توانند پیش از صدور اسناد ثبت سفارش کالای خود، مراحل ابتدایی دریافت گواهی استاندارد را (مانند دریافت نامه پذیرش بازرسی) از طریق شرکت‌های بازرسی کالا سپری نموده تا پس از وارد شدن کالا به کشور، تشریفات ترخیص کالا در زمان کوتاه‌تری سپری گردد. جهت این کار باید مراحل زیر سپری شود:

مراحل دریافت گواهی بازرسی کالا

سوالات متداول (FAQ)

  انواع بازرسی کالا کدام است؟۱۴۰۰/۱۲/۱۶ ۶:۳۵:۲۷

  بازرسی قبل از حمل ،بازرسی حین تولید، بازرسی در مبدا ، بازرسی در مقصد ، بازرسی قیمت ، بازرسی اصالت فروشنده ، بازرسی استاندارد اجباری

  گواهی COI چیست؟۱۴۰۱/۱/۲۲ ۵:۵۲:۱۲

  COI (certificate of inspection) گواهی بازرسی کالا در مورد کیفیت محصول است .در صورتی که کالایی مشمول استاندارد اجباری ایران باشد؛ می بایست نسبت به اخذ گواهینامه انطباق کالا برای سنجش کیفیت بر اساس استانداردهای مربوطه اقدام گردد.واحد بازرسی کالا وظیفه بازرسی،نمونه برداری ، آزمایش و تایید کالاهای مذکور و صدور گواهینامه استاندارد مرتبط را برعهده دارد. این گواهی هم در مبدا و هم در مقصد قابل گرفتن است.

  انواع روش های بازرسی‌ شرکت‌های بازرسی کالا کدامند؟۱۴۰۱/۱/۳۱ ۴:۵۳:۳۳
  1. بازرسی فیزیکی و چشمی
  2. بازرسی فیزیکی و چشمی به همراه بررسی اسناد
  3. بازرسی فیزیکی و چشمی همراه با نمونه‌برداری و آزمایش
  قرارداد بازرسی کالا چیست؟۱۴۰۰/۱۲/۱۷ ۵:۴۰:۴۲

  قراردادی است که مابین خریدار و شرکت های بازرسی که بازبینی کالاها را برعهده دارند منعقد می‌ شود. در این قرارداد شرایطی برای تنوع و نحوه بازرسی پیش بینی شده است.  امضاکنندگان این قرارداد کتباً شرایط یکدیگر را طی این قرارداد می پذیرند.

  بررسی ارزش پروفرما و تایید اصالت و ماهیت فروشنده به چه معناست؟۱۴۰۱/۵/۱۱ ۱۰:۴۸:۱۳

  در هنگام هر خرید خارجی که برای اولین بار توسط خریدار انجام می‌ شود؛ بازرسی و تایید اصالت فروشنده با هدف اطمینان از اصالت فروشنده و توانایی او در اجرای تعهدات قرارداد انجام می شود.

  پروفرما یا پیش فاکتور سندی است که توسط فروشنده صادر می گردد و مندرجات آن شامل نام، نشانی فروشنده، نشانی خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما و مبدا کالا است.

  اگر شرکت خریدار یا بانک متبوع وی نیاز به بررسی ارزش پروفرما و تایید اصالت فروشنده داشته باشند،کلیه  این خدمات از طریق شرکت بازرسی آستا انجام می پذیرد.

  گواهی بازرسی چیست؟۱۴۰۱/۱/۳۰ ۱۷:۰۴:۱۹

  گواهی بازرسی کالا یک گواهی است که برای خروج کالا از گمرک کشورها الزامی می باشد.البته با توجه به زمان بازرسی که می تواند قبل از حمل، درکشور مبدا و یا در کشور مقصد باشد؛ زمان صدور گواهی فرق می کند.

  همچنین بسته به نوع کالا ، اگر مشمول استاندارد اجباری کشور مقصد باشد نیاز به گواهی COI ( سنجش کیفیت ) و COC ( ارزیابی انطباق) است و اگر مشمول نباشد فقط به گواهی IC(سنجش کمیت) نیاز است.

  مزایای بازرسی کالا چیست؟۱۴۰۰/۱۲/۱۷ ۶:۳۰:۴۶
  • خرید و فروش راحت تر با اطمینان خاطر بیشتر در عرصه های خارجی
  • پرداخت هزینه فقط برای کالاهای سالم
  • کاهش هزینه ها به دلیل محصولات معیوب
  • جلوگیری از آسیب به کالا و اعتبار شرکت
  • پیش بینی تأخیرهای تولید و حمل و نقل
  • بهبود ارتباط با تأمین کننده
  • اطمینان از کیفیت محصول در هر مرحله از تولید
  • اطمینان از تحویل کالاها مطابق با استانداردهای کشور
  مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا کجاست؟۱۴۰۱/۲/۲۵ ۱۲:۰۹:۳۵

  مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا، به نوع بار و شرایط شرکت واردکننده کالا بستگی دارد.اگر کالا مشمول استاندارد اجباری در ایران نباشد و فروشنده کالا مورد اطمینان شرکت خریدار و یا واردکننده باشد؛بهتر است برای کاهش هزینه و زمان، بازرسی کالا در مقصد انجام شود.

  اما اگر کالا مشمول استاندارداجباری در ایران باشد،بایستی در آزمایشگاه های معتبر سازمان استاندارد مورد آزمایش قرار بگیردو در برخی موارد این آزمایش ها در داخل کشور امکان پذیر نبوده و یا اینکه روند طولانی ای دارند؛پس بهتر است دراین موارد بازرسی در مبدا انجام شود.

  تفاوت بازرسی کمی و کیفی چیست؟ تفاوت گواهی IC , COI چیست؟۱۴۰۳/۱/۲۷ ۱۱:۰۲:۲۲

  بازرسی کالا عمدتا به دو صورت انجام می‌شود، که شامل بازرسی های کمی و بازرسی های کمی و کیفی می باشد. در بازرسی های کمی مقدار و یا تعداد و مشخصات ظاهری کالابررسی می شود و گواهی IC به کالا تعلق می گیرد. گواهی بازرسی بانکی ( IC ) برای کلیه کالاهای دارای انواع اعتبار اسنادی براساس الزامات مندرج در مقررات ارزی بانکی مرکزی صادر می‌گردد.

  ولی در بازرسی کمی و کیفی، علاوه بر مقدار و کمیت کالا، کیفیت آن بر اساس الزامات استاندارد و یا نیازمندی های کارفرما ارزیابی می‌شود که علاوه بر گواهی IC، گواهی COI نیز به کالا تعلق می‌گیرد.گواهی بازرسی (COI ) با هدف انطباق کالاهای مشمول مقررات استاندارد با الزامات فنی و استانداردهای ملی و بین المللی مرتبط با کالا صادر می گردد.

  همچنین کالا بر اساس الزامات استاندارد تست و بازرسی شده و در ایران این نوع بازرسی برای کالای مشمول استاندارد اجباری، الزامی است.

  انواع استاندارد داخلی کدامست؟۱۴۰۱/۱/۲۲ ۵:۳۳:۵۷

  استاندارد داخلی شامل ۲ بخش می شود :

  استاندارد اجباری

  طبق قانون، مؤسسه استانداردمی‌تواند با تصویب شورای عالی استاندارد، اجرای استاندارد کالاها و آئین کاری را که از نظر ایمنی و یا حفظ سلامت عمومی ضروری باشد اجباری نماید. در اینصورت اعمال هرگونه نظارت مستمر در اجرای صحیح استاندارد از وظایف مؤسسه است. این نظارت‌ها شامل نمونه برداری، آزمایش، ارشاد و راهنمایی فنی واحدهای تولیدی و واردکنندگان و بالاخره توقیف کالاهای خارج از استاندارد و تعقیب تولید کنندگان متخلف از طریق مراجع قانونی است.

  استاندارد تشویقی(غیر اجباری)

  در مواردی که تولیدکنندگان خود به اهمیت و فواید اجرای استاندارد پی می‌برند و آنرا ضابطه اصلی تولید کالای خود قرار می‌دهند، مؤسسه با اعمال نظارت بر چنین واحدهایی و کنترل مستمر کیفیت فرآورده آنان اجازه می‌دهدکه از علامت استاندارد ایران بر روی محصولات خود استفاده نمایند؛ در این حالت مؤسسه بە‌‌منظور تشویق این قبیل تولیدکنندگان، هر گونه حمایت و اقدامات لازم را در مورد آنان بەعمل می آورد.

  کالاهای مشمول استاندارد اجباری کدامست؟۱۴۰۰/۱۲/۱۷ ۸:۰۲:۱۴

  لیست کالاهای وارداتی  و صادراتی مشمول استاندارد اجباری هر ساله توسط سازمان ملی استاندارد ایران به روز می شود و از طریق سایت این سازمان قابل دسترسی است.

  SRN در بازرسی کالا به چه معناست؟۱۴۰۲/۱/۱۶ ۱۰:۲۲:۵۷

  اگر در جدول بازرسی، مرحله نظارت بر بارگیری Supervision of Loading هم وجود داشته باشد، شرکت بازرسی باید بر پروسه بارگیری در کارخانه فروشنده نیز نظارت کند تا هرگونه خطای سهوی یا عمدی رخ ندهد. در این حالت، گواهی ترخیص بازرسی IRN یا همان Inspection Release Note  تبدیل به گواهی ترخیص حمل SRN یا Shipping Release Note  شده و پس از اتمام بارگیری از کارخانه فروشنده توسط شرکتهای بازرسی صادر می گردد.

  IR و IRN در بازرسی کالا به چه معناست؟۱۴۰۲/۱/۱۶ ۱۰:۲۳:۲۸

  در هر مرحله از جدول بازرسی، یک گزارش بازرسی IR یا Inspection Report صادر می شود. جمع تمامی این گزارشات بصورت تجمیعی گواهی ترخیص بازرسی IRN یا Inspection Release Note  نام دارد که در مرحله پایانی توسط شرکت بازرسی کالا صادر می گردد.

  NCR در بازرسی کالا به چه معناست؟۱۴۰۲/۱۲/۱۹ ۱۰:۴۷:۳۱

  گزارش عدم انطباق NCR یا Non Conformity Report می‌تواند در هر مرحله از بازرسی اتفاق بیفتد. در این حالت بر اساس استانداردهایی که شرکتهای بازرسی برای آن مرحله تعیین کرده اند، بنا به هر دلیلی آن مرحله با موفقیت تکمیل انجام نشده است.بین درخواست مشتری و آنچه که در قرارداد ذکر شده است و کمیت یا کیفیت کالا در واقعیت تفاوت وجود دارد.

  به عنوان مثال فرض کنید که یک بازرس  از تاسیسات تامین کننده برای آزمایش هیدرواستاتیک روی یک کشتی بازدید می کند.نقشه تایید شده فشار تست ۴۰۰ psi را مشخص می کند.در طول آزمایش، کشتی به دلیل نشتی اتصال جوش نازل به پوسته از کار می افتد.بازرس گزارش های تست مواد، گزارش های تست NDE و روش تست هیدرواستاتیک را بررسی می کند.در اینجا NCR  پیش آمده است،بازرس یک گزارش بازرسی منبع می نویسد و جزئیات حادثه را شرح می دهد.وبه طور همزمان، آنها یک گزارش NCR را پر می کنند که معمولاً شامل اطلاعات زیر است:

  اطلاعات مشتری: نام، مکان و شماره تماس برای پشتیبانی
  اطلاعات تامین کننده: نام تامین کننده، مکان و شماره تماس برای پشتیبانی
  اطلاعات سفارش: شماره سفارش خرید، تاریخ NCR و اطلاعات برچسب مربوطه.
  جزئیات عدم انطباق: توضیح چگونگی شکست کشتی تحت فشار هیدرواستاتیک.

  NCR ها با حصول اطمینان از اینکه انحرافات از استانداردها به درستی مستند، تجزیه و تحلیل می‌شوند، نقش مهمی در مدیریت کیفیت دارند.آن‌ها افراد، پروژه‌ها یا بخش‌ها را مسئول عدم رعایت استانداردهای کیفیت و ایمنی می‌دانند.به یاد داشته باشید، NCR ها ابزارهای ضروری برای حفظ ایمنی، کیفیت و انطباق در صنایع مختلف هستند

  SAT در بازرسی کالا به چه معناست؟۱۴۰۲/۱/۱۶ ۱۰:۲۴:۴۶

  عبارت SAT یا Site Acceptance Test برای زمانی است که فروشنده به هر علتی قبول نمیکند که FAT در داخل کارخانه او انجام شود و اجازه ورود شرکت بازرسی کالا را به کارخانه خود نمیدهد. در این حالت تست و بازرسی در سایت پروژه خریدار صورت میگیرد.

  FAT در بازرسی کالا به چه معناست؟۱۴۰۲/۱/۱۶ ۱۰:۲۵:۲۳

  عبارت FAT یا Factory Acceptance Test به پروسه بازرسی ماشین آلات مثلاً کمپرسور در داخل کارخانه فروشنده اطلاق میشود. گه در این حالت شرکتهای بازرسی، جهت انجام بازرسی وارد محیط کاری و کارخانه فروشنده می گردند.

  release note چیسست؟۱۴۰۲/۵/۲۴ ۹:۵۷:۵۶

  یادداشت انتشار به مستندات فنی تولید و توزیع شده در کنار راه اندازی یک محصول نرم افزاری جدید است یا به یک آپدیت محصول (بهبود ویژگی ها یا رفع اشکال) اشاره دارد. این به طور خلاصه یک محصول جدید را توصیف می کند یا تغییرات خاصی را که در به روز رسانی محصول گنجانده شده است را به طور خلاصه توضیح می دهد.

  نامه احدی استاندارد چیست؟۱۴۰۳/۱/۲۰ ۸:۰۲:۲۰

  نامه ای که توسط اداره کل استاندارد استان مربوطه جهت ارائه به یکی از شرکت‌های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد صادر می‌شود.این نامه جهت انجام فرآیند بازرسی و نمونه برداری توسط شرکت‌های بازرسی مورد نیاز است که در آن نام کالا و شماره کوتاژ محموله اعلام می گردد.

  Leave A Comment

  Go to Top