چک لیست بازرسی جرثقیل

چک لیست بازرسی جرثقیل ابزاری است که برای بررسی وضعیت کلی جرثقیل از نظر ایمنی و عملکرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چک لیست شامل موارد مختلفی است که باید توسط بازرس مجرب به دقت بررسی شوند.چک لیست بازرسی جرثقیل، اسناد و مدارک هر شرکت بازرسی بوده و وظیفه تهیه آن به عهده مدیر فنی است. یک بازرسی کامل و با کیفیت مستلزم وجود یک چک لیست بازرسی است که همه جوانب بازرسی از یک دستگاه را شامل شود. قبل از استفاده اولیه، همه جرثقیل های کارکرده و نو برای اینکه مشخص شود هیچ خطری از لحاظ ایمنی وجود ندارد باید بازرسی شوند (بازرسی اولیه). سپس بازرسی ادواری طبق چک لیست مربوطه با فاصله های زمانی معین باید انجام شوند. بعضی از قسمت ها نیاز به بازرسی روزانه دارند، در صورتی که بقیه تجهیزات تنها احتیاج به بررسی و تست ماهانه دارند. در یک بازرسی باید دقت شود تا عیب هایی که ممکن است بین دو بازرسی به وجود آمده‌ باشند، تشخیص داده شود.چک لیست‌های بازرسی جرثقیل می‌توانند برای انواع مختلف جرثقیل‌ها از جمله جرثقیل‌های سقفی، متحرک، دروازه‌ای و بازویی استفاده شوند.

چک لیست

چک لیست بازرسی جرثقیل، ساختار و عملکرد جرثقیل را قبل از شروع عملیات معمول آن بررسی می کند. این چک لیست ها به اپراتورها کمک می‌کنند تا آسیب‌های ساختاری قابل مشاهده مانند قلاب جرثقیل، طناب‌های مفتولی و غیره را بررسی کنند. همچنین به تعیین وضعیت دستگاه از جمله علائم هشدار دهنده، ترمزها، کنترل‌ها و غیره کمک می‌کند. از این رو این کار اهمیت بسیاری در روند ایمنی پروژه و جرثقیل‌ها خواهد داشت.

چک لیست‌ها بر اساس نیاز کاربر از استاندارد استخراج می‌شوند. به عنوان مثال چک لیست بازرسان دوره ای کامل‌ترین نوع چک لیست است که همه موراد استاندارد در آن گنجانده می‌شود. اما چک لیست‌های روزانه و ماهانه مختص استفاده اپراتورها و مسئولین HSE است. اپراتورهای جرثقیل، ناظران سایت و مدیران HSE با استفاده از چک لیست بازرسی جرثقیل، بدنه جرثقیل و قابلیت‌های عملیاتی دستگاه را هر روز بررسی می‌کنند. استفاده از این چک لیست بازرسی جرثقیل مطابقت جرثقیل و عملکرد آن را با استانداردهای ایمنی OSHA تضمین می‌کند، خطر آسیب به پرسنل  را به حداقل می رساند.

در اینجا برخی از موارد مربوط به چک لیست روزانه، ماهانه و سالانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که موارد هر چک لیست بسته به نوع دستگاه و استاندارد مربوطه متفاوت است. شرکت بازرسی آستا می تواند برای تهیه چک لیست متناسب با فعالیت مجموعه شما، مشاوره تخصصی ارائه نماید.

چک لیست روزانه و ماهانه

این موراد را به صورت روزانه و یا ماهانه بررسی کنید:

 • به صورت روزانه به دنبال همه تنظیمات ناسازگاری باشید که در عملکرد صحیح جرثقیل اختلال ایجاد می کنند.
 • روزانه هرگونه خرابی یا نشتی در خطوط، مخازن، شیرها، پمپ های تخلیه و سایر سیستم های هوا یا هیدرولیک را بررسی کنید.
 • هر گونه آسیب مانند هر قلاب تغییر شکل یافته یا ترک خورده را بررسی کنید. این کار باید روزانه و همچنین ماهیانه انجام شود. برای بازرسی های ماهیانه، سابقه صدور گواهینامه را با امضا و تاریخ بازرس نگه دارید.
 • زنجیرهای بالابر از جمله اتصالات انتهایی باید از نظر تغییر شکل بررسی شوند. بازرسی سایش، پیچ خوردگی یا اعوجاج سیم بکسل هر روز باید بررسی شود.
 • در صورت لزوم به دنبال سایش بیش از حد اجزا باشید.
 • بررسی کنید که آیا سیستم چرخش سیم بکسل بر اساس توصیه های سازنده کار می کند یا خیر.

چک لیست سالیانه

به صورت سالانه این موارد هم اهمیت بسیار زیادی دارند و لازم است تا به دقت مورد بررسی قرار گیرد:

 • اعضای تغییر شکل یافته، ترک خورده یا خورده شده را بازرسی کنید.
 • به دنبال پیچ و مهره‌های شل باشید.
 • میزان سایش در سیستم ترمز و کلاچ را به دقت بررسی کنید.
 • عدم دقت در ابزارهای اندازه‌گیری بار، باد و سایر شاخص ها را بررسی کنید.
 • سایش زیاد زنجیر چرخ محرک و کشش شدید زنجیر را بررسی کنید. (بسته به مدل دستگاه)
 • هرگونه خرابی کنتاکتورهای کنترل کننده و سوئیچ ها دستگاه برق باید بررسی شود.
 • بررسی لاستیک برای آسیب دیدگی یا فرسودگی. (بسته به مدل دستگاه)

چک لیست از استاندارد مربوطه استخراج می‌گردد. هرچه چک لیست کامل‌تر و جامع‌تری در اختیار داشته باشیم، بازرسی کامل‌تری نیز از جرثقیل انجام خواهد شد. در اینجا چند نمونه چک لیست برای دانلود قرار داده شده است.چک لیست بازرسی جرثقیل سقفی ، موبایل، برجی و بالابر خدماتی را از طریق دکمه های زیر دانلود کنید.