بازرسی دیگ بخار۱۴۰۳/۴/۴ ۱۲:۵۱:۰۰
Home>بازرسی دیگ بخار

بازرسی دیگ بخار

 شرکت آستا با دریافت کلیه مجوزهای لازم از سازمان ملی استاندارد و وزارت کار، آماده ارائه کلیه خدمات بازرسی دیگ بخار و بویلر و مخازن تحت فشار است. ما در شرکت بازرسی آستا خدمات تخصصی بازرسی دیگ‌بخار واترتیوب و فایرتیوب را بر اساس استاندارد ملی ISIRI4231 در گذشته  و در حال حاضر INSO22156 ( جدیدترین استاندارد ) در سریع‌ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به انجام می‌رسانیم. برای مطالعه بیشتردرباره تعریف دیگ بخار و اجزای آن کلیک کنید.

درخواست بازرسی دیگ بخار

خدمات شرکت بازرسی آستـا در زمینه دیگ بخار

بازرسی دیگ بخار

بازرسی دیگ بخار

آموزش بازرسی دیگ بخار

آموزش بازرسی دیگ بخار

مشاوره خرید دیگ بخار

مشاوره خرید دیگ بخار

انواع بازرسی دیگ بخار و آبگرم

انواع بازرسی دیگ بخار و آبگرم به شرح زیر می باشند. برای دریافت مشاوره در خصوص بازرسی دیگ بخار با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

۰۲۱۴۹۱۹۷۰۰۰
بازرسی ادواری دیگ بخار

بازرسی ادواری دیگ بخار

بازرسی حین ساخت دیگ بخار

بازرسی حین ساخت دیگ بخار

بازرسی حین نصب دیگ بخار

بازرسی حین نصب دیگ بخار

بازرسی ادواری دیگ آبگرم یا آبداغ

بازرسی ادواری دیگ آبگرم یا آبداغ

دیگ روغن داغ

بازرسی دیگ روغن داغ

کارشناسی حوادث دیگ بخار

کارشناسی حوادث دیگ بخار

بازرسی تعمیرات دیگ بخار

بازرسی تعمیرات دیگ بخار

آموزش بازرسی دیگ بخار

دوره های آموزشی شرکت بازرسی آستا در زمینه دیگ بخار و آبگرم به شرح زیر می باشند. این دوره‌ها مورد استفاده سازندگان، اپراتورها و بازرسان دیگ بخار هستند.

ثبت نام دوره های آموزشی
طراحی دیگ بخار

طراحی دیگ بخار

بازرسی دیگ بخار

بازرسی دیگ بخار

اپراتوری دیگ بخار

اپراتوری دیگ بخار

بازرسی دیگ بخار

بازرسی ادواری دیگ بخار

دوره‌های آموزشی دیگ بخار و بویلر در شرکت بازرسی آستا به صورت تئوری برگزار می‌گردد. به جهت عدم دسترسی به نمونه واقعی دیگ بخار در حین آموزش‌های تئوری، از  ماکت دیگ بخار  برای مقاصد آموزشی استفاده می‌گردد. شرکت بازرسی آستا پس از طراحی و ساخت  سیمولاتور آموزشی تاورکرین، به عنوان دومین پروژه ساخت ماکت، خود اقدام به طراحی و ساخت ماکت دیگ بخار ۱۰ تن در مقیاس ۱:۶ نموده است. لازم به ذکر است که طراحی این ماکت دقیقاً مانند نمونه واقعی و با رعایت تمامی جزئیات و توسط مهندس امید صالحی انجام پذیرفته است. استفاده از ماکت آموزشی دیگ بخار در کلاس‌های مربوطه باعث ارتقای سطح کیفی آموزش می‌شود. این ماکت در ابعاد حدودی ۱۰۰ سانتی‌متر طول، ۷۰ سانتی‌متر ارتفاع و ۵۰ سانتی‌متر عمق ساخته شده است.َ

ماکت دیگ بخار

مشاوره خرید و تعمیرات دیگ بخار

تعداد سازندگان دیگ بخار در کشور ما بالغ بر حدود ۵۰۰ تولید کننده است که صرفاً تعداد محدودی از آن‌ها مجوزهای مربوطه را دریافت نموده‌اند و مجاز به ساخت دیگ بخار استاندارد هستند. الباقی بدون مجوز ساخت، فعالیت زیرزمینی داشته و کسی هم جلودارشان نیست. جالب است بدانید که عدد کل سازندگان این تجهیزات در سایر کشورها بسیار کمتر از این تعداد است.با توجه به تجربیات سال‌های گذشته، تعداد زیادی از مشتریان با گزینه‌های زیادی در هنگام خرید روبرو هستند. مشتریان اغلب در هنگام انتخاب بهترین تولید کننده دیگ بخار سر‌درگم می‌شوند. این سردرگمی ناشی از عدم وجود روش استاندارد خرید و یا حتی یک راهنمای ساده و شفاف در این زمینه است. برای مرتفع نمودن همه دشواری‌ها در هریک از مراحل و با توجه به بالا بودن هزینه‌ اولیه خرید و کاهش ریسک آن، شرکت بازرسی آستا به پشتوانه سال‌ها تجربه در امر طراحی و بازرسی حین ساخت دیگ بخار و همچنین بازرسی ادواری این تجهیزات، آمادگی خود را جهت ارائه خدمات مشاوره تخصصی در پروسه خرید دیگ بخار اعلام می‌دارد. برای دریافت مشاوره خرید دیگ بخار روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره خرید دیگ بخار
مشاوره خرید دیگ بخار

مشاوره خرید دیگ بخار

مشاوره تعمیرات دیگ بخار

مشاوره تعمیرات دیگ بخار

کارشناسی حوادث دیگ بخار

کارشناسی حوادث دیگ بخار

مشاوره خرید دیگ بخاراهم خدمات قابل ارائه شرکت آستا در زمینه خرید دیگ بخار به شرح زیر است:

 • بررسی طرح و نقشه دیگ بخار و تطابق آن با استاندارد
 • بررسی نیاز مشتری به دیگ بخار یا آب گرم و تطابق آن با محصول خریداری شده
 • اطمینان از بازدهی محصول خریداری شده با ادعای سازنده
 • اطمینان از انجام  و صحت انجام مراحل تنش‌زدایی (در صورت نیاز)
 • نظارت بر تست‌های گرم و سرد در انتهای کار
 • اطمینان از اصالت تجهیزات کنترلی خریداری شده
 • ارائه پیشنهادات در خصوص نصب و راه‌اندازی بر طبق اصول استاندارد
 • اطمینان از صحت بازرسی‌های انجام شده توسط شرکت بازرسی مربوطه به عنوان ناظر ثالث

استاندارد بازرسی دیگ بخار

استاندارد ملی دیگ های بخار به شماره ISIRI4231 ترجمه استاندارد BS2790  می باشد. با توجه به اینکه استاندارد BS 2790  در سطح بین المللی منسوخ شده است، استاندارد BS EN 12953  به عنوان جایگزین توسط سازمان ملی استاندارد ایران در حال ترجمه و تدوین می باشد. همچنین استاندارد INSO22156 به روز ترین استاندارد دیگ بخار است.

تاییدیه دیگ بخار، گواهی دیگ بخار و پلاک دیگ بخار

از آنجایی که دیگ بخار در ایران مشمول استاندارد اجباری ملی است، فلذا ساخت و استفاده از آن بایستی تحت نظر بازرسان صلاحیت‌دار باشد. همانطور که پیش‌تر گفته شد دیگ بخار بایستی در مرحله ساخت تحت بازرسی قرار گرفته و تاییدیه دیگ بخار برای ساخت دریافت کند.

سپس و در حین استفاده هر ساله بایستی توسط بازرسان ذیصلاح مورد بازرسی ادواری قرار گرفته و گواهینامه ادواری دیگ بخار را دریافت نماید. صدور گواهی سلامت دیگ بخار توسط بازرسان ایمنی و بهداشت به عنوان شخص حقوقی انجام می‌شود. این بازرسی‌ها بر اساس چک لیست‌ و بر اساس آیین‌نامه مربوطه انجام می‌پذیرد. برای دانلود دستورالعمل بازرسی دیگ بخار و ظروف تحت فشار می‌توانید به  این آدرس  مراجعه نمایید. همچنین برای اطلاعات بیشتر در زمینه چک‌ لیست‌های ماهیانه و سالیانه دیگ بخار و موارد ایمنی مهم در حین بازرسی مقاله ایمنی دیگ بخار  را مطالعه فرمایید.

اگر بویلر توسط شرکت بازرسی معتبر در کلیه مراحل خرید متریال و ساخت در کارخانه مورد بازرسی قرار گرفته باشد، نهایتاً پلاک دیگ بخار را دریافت خواهد کرد. پلاک دیگ بخار عبارت است از لوحی فلزی که نشان تجاری شرکت بازرسی و نشان استاندارد در آن استفاده شده است. این لوح فلزی بایستی به صورت دائم روی دیگ بخار نصب شود. شرکت بازرسی موظف است پلاک دیگ بخار را به همراه گزارش روند تمام بازرسی‌های انجام شده، به تولید کننده دیگ بخار تحویل دهد.  پلاک دیگ بخار بایستی از جنسی باشد که به مرور زمان دچار تغییرات یا زوال نشود. همچنین بایستی در محلی روی دیگ بخار نصب شود که به راحتی دیده شود. پلاک دیگ بخار اعتبار کوتاه مدت نداشته و هرگز ابطال نمی‌شود، مگر اینکه بازرسی‌های عمده مانند تعویض شبکه، تعویض لوله و یا تعویض کوره انجام گیرد. در این صورت نیز دریافت گواهی بازرسی تعمیرات دیگ بخار الزامی است.

تاییدیه دیگ بخار

تاییدیه دیگ بخار

تاییدیه دیگ بخار در اصطلاح همان گواهی بازرسی ادواری دیگ بخار یا گواهی سلامت دیگ بخار است. این گواهی دارای اعتبار یک ساله بوده و هر ساله باید تمدید شود.

Your Content Goes Here

گواهی دیگ بخار

گواهی دیگ بخار یا گواهی سلامت دیگ بخار به نوعی همان تاییدیه دیگ بخار است که در زمان بازرسی اولیه یا پس از بازرسی ادواری دیگ بخار صادر می‌گردد.

Your Content Goes Here

پلاک دیگ بخار

به لوحی فلزی اطلاق می‌شود که پس از بازرسی‌های حین ساخت (یا ادواری) و پس از تایید کلیه مراحل ساخت و مونتاژ دیگ بخار به دستگاه اعطا می‌شود.

مراحل بازرسی دیگ بخار

مراحل بازرسی بویلر و دیگ بخار برای دریافت گواهی سلامت عبارتست از :

 1. تست ضخامت سنجی (شبکه جلو، شبکه عقب، شبکه جلو راپر، شبکه عقب راپر، راپر،‌ کوره، پوسته)
 2. تست ظاهری (بررسی ظاهری دیگ بخار)
 3. تست تجهیزات کنترلی (تست عملکردی سوپاپ، آبنما، لول کنترل،‌ پرشر کنترل، سنسور دمای دودکش و …)
 4. تست هیدرواستاتیک
 5. بازرسی داخل کوره و محفظه احتراق (چک کردن عدم وجود بادکردگی یا دفرمگی)
 6. بازرسی محفظه آبگیر (بررسی میزان رسوب روی لوله‌ها)

دیگ بخار استاندارد

دیگ بخار استاندارد دیگی است که مطابق با مجموعه ای از الزامات ایمنی و عملکردی طراحی، ساخته و آزمایش شده باشد. این الزامات برای اطمینان از عملکرد ایمن و کارآمد دیگ بخار و همچنین محافظت از کاربران و محیط زیست در برابر خطرات احتمالی مرتبط با دیگ بخار وضع شده است.

ایمنی دیگ بخار

ایمنی دیگ‌های بخار بسیار مهم است. این دستگاه‌ها برای عملکرد ایمن و بی‌نقص خود مجهز به تجهیزات ایمنی هستند.برای حفظ ایمنی دیگ بخار و جلوگیری از حوادث، موارد زیر را باید رعایت کنید:

 1. حفاظت آشکار:
  • از عملکردهای مکانیکی نظیر جوشکاری، عمل نکردن سیستم‌های کنترل برقی و مکانیکی، و رعایت نکردن اصول ایمنی در زمان ساخت اجزاء دیگ بخار بپرهیزید.
  • تجهیزات ایمنی حساس و قدرتمند روی دیگ بخار نصب شده‌اند تا از بروز خطر جلوگیری کنند.
 2. حفاظت نهان (حفاظت از اطاقک دیگ بخار یا بویلروم):
  • دیگ‌های بخار باید به درستی و در حجم مناسب بخار تولید کنند. در غیر این صورت، فشار زیادی بر بدنه دستگاه وارد می‌شود و می‌تواند منجر به انفجار دیگ بخار شود.

به عنوان یک اپراتور دیگ بخار، توجه ویژه به تجهیزات ایمنی و رعایت دقیق اصول ایمنی می‌تواند از وقوع حوادث جلوگیری کند. در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام، می‌توانید با متخصصان مرتبط در این زمینه تماس بگیرید.برای اطلاعات بیشتر مقاله ایمنی دیگ بخار را مطالعه نمایید.

درخواست بازرسی دیگ بخار
ایمنی دیگ بخار

انفجار دیگ بخار

انفجار دیگ بخار چه از نوع دیگ بخار واترتیوب چه از نوع فایرتیوب تبعات بسیار بالایی دارد. نوع فایرتیوب به دلیل فشار کاری بالاتر، شعاع تخریب بسیار بیشتری خواهد داشت. در این ویدئو حادثه انفجار دیگ بخار فایرتیوب و پرتاب آن به فاصله ۱۰۰ متری از محل نصب را ملاحظه بفرمایید. اگرچه حوادث دیگ بخار دلایل متعددی دارد، اما کم آب شدن دیگ بخار از دلایل اصلی انفجار دیگ بخار است. یکی دیگر از دلایل شایع انفجار دیگ بخار جمع شدن گاز (سوخت) در کوره و سپس روشن شدن بویلر است. برای مطالعه بیشتر در خصوص مدار سوخت رسانی دیگ بخار به مقاله مدار گاز دیگ بخار مراجعه نمایید.

کارشناسی حوادث دیگ بخار

مجوز شرکت های بازرسی دیگ بخار و آبگرم

مرکز ملی تایید صلاحیت شرکت‌های بازرسی (NACI) به عنوان زیر مجموعه سازمان ملی استاندارد ایران متولی صدور مجوز برای شرکت‌های بازرسی در زمینه‌های مختلف است. دولت در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ مسئولیت ارزیابی و تائید صلاحیت نهادهای ارزیابی انطباق را به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران واگذار نمود. متعاقب آن، با تشخیص نیاز به ایجاد یک نظام مستقل و بی‌طرف برای ارائه خدمات تائید صلاحیت، نظام تائید صلاحیت ایران Iran Accreditation System (IAS) در سال ۱۳۷۵ تاسیس گردید. در همین راستا در سال ۱۳۹۱ این مرکز مطابق با ماده ۷ آئین نامه فوق الذکر در چارت سازمانی سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان مرکزی مستقل و زیر نظر مستقیم رئیس سازمان قرار گرفت.

نحوه استعلام مجوز شرکت بازرسی دیگ بخار

رعایت اصول اخلاقی و حرفه‌ای همیشه به همه چیز ارجح است. شرکت‌های بازرسی که در سامانه مرکز تایید صلاحیت شرکت‌های بازرسی به آدرس https://naciportal.inso.gov.ir/ کلیه مراحل ارزیابی را طی کرده و ثبت شده‌اند به احتمال بالاتری به رعایت اصول اخلاقی، رازداری مشتری و امانتداری پایبند بوده و قابل اعتمادترند. مجوز همه شرکت‌های بازرسی تایید صلاحیت شده و میزان اعتبار آن‌ها در پرتال مرکز ملی تایید صلاحیت ایران قابل استعلام و رهیابی هستند. برای آشنایی با نحوه استعلام این مجوزها و میزان اعتبار آن‌ها و همچنین زمینه‌های کاری هر شرکت این ویدئو را مشاهده نمایید.

درخواست بازرسی دیگ بخار

اعتبار مجوز شرکت بازرسی

مرکـز ملی تاییدصلاحیت ایران مشـتمل بر سـه معاونـت “تایید صلاحیت نهادهای بازرسـی کننده کالا، خدمات و انرژی، تاییدصلاحیت آزمایشگاه ها” و” تاییدصلاحیت نهادهای گواهی کننده” با سه گروه تایید صلاحیـت “نهادهـای گواهی کننده سیسـتم های مدیریتی”، گـروه “تاییدصلاحیت نهادهـای گواهی کننده سیسـتم های اشـخاص “و گـروه “تاییدصلاحیـت نهادها و مراکز آموزشـی” اسـت.

انجام امـور مربوط به ارزیابی و تاییدصلاحیت نهادهای ارزیابی انطباق بر اسـاس الزامات اسـتانداردهای بین المللی بر عهده این سـه معاونـت و گروه های تحت مدیریت آنهاسـت.کلیه مجوزهای مرکز ملی تایید صلاحیت ایران با اعتبار سه ساله برای شرکت‌های بازرسی و آزمایشگاه‌های همکار سازمان استاندارد صادر می‌شوند. این مجوزها پس از اتمام مدت اعتبار با ارزیابی مجدد توسط مرکز قابل تمدید هستند.

مقالات

نمایش بیشتر
نمایش بیشتر
نمایش بیشتر
نمایش بیشتر

سوالات متداول

آیا ظرفیت و راندمان دیگ بخار قابل اندازه گیری است؟۱۴۰۰/۵/۲۵ ۸:۴۰:۲۷

ظرفیت و راندمان دیگ بخار توسط کنترل پارامترهای ورودی و خروجی به راحتی قابل اندازه گیری است. شرکت بازرسی آستا این خدمت را به مشتریان محترم ارایه می دهد.

چرا دیگ بخار نیاز به بازرسی دارد؟۱۴۰۰/۵/۲۵ ۷:۵۳:۳۵

دیگ بخار یه عنوان تجهیزی تحت فشار و خطرناک بایستی هر ساله تحت بازرسی قرار گیرد. این بازرسی ها علاوه بر تشخیص به موقع عیوب و رفع آن ها، باعث جلوگیری از حوادث ناگوار نظیر انفجار دیگ بخار شده و ایمنی آن را افزایش می دهد.

استاندارد ساخت و بازرسی دیگ بخار چیست؟۱۴۰۰/۵/۲۵ ۷:۴۴:۱۸
 • استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI 4231 معادل BS 2790
 • استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI 22156 معادل BS EN 12953
مزایای بازرسی دیگ بخار چیست؟۱۴۰۰/۵/۲۵ ۷:۳۹:۰۰

حصول اطمینان از ایمن بودن دیگ بخار در طول دوره بهره برداری

هدف بازرسی دیگ بخار چیست؟۱۴۰۲/۵/۲۲ ۱۱:۳۱:۴۰

هدف از بازرسی دیک بخار استاندارد سازی و استفاده ایمن از دیگ بخار است. همچنین بازرسی به موقع منجر به تشخیص عیوبی نظیر نشتی از سرلوله ها ، دفرمگی و رسوب داخل محفظه آبگیر شده و با رعایت اصول نگهداری پیشگیرانه می‌توان از بروز صدمات جدی تر به دیگ بخار جلوگیری نمود.

مجوز شرکت بازرسی آستا از طرف چه نهادی صادر شده است؟۱۴۰۰/۵/۲۵ ۷:۳۷:۵۵

شرکت مهندسی آستا از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاطت فنی و بهداشت کار و مرکز ملی تایید صلاحیت ایران مجوز دریافت کرده است.

شرکت بازرسی دیگ بخار از چه نهادی بایستی مجوز داشته باشد؟۱۴۰۰/۵/۲۵ ۷:۳۶:۵۲
 1. مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاطت فنی و بهداشت کار
 2. مرکز ملی تایید صلاحیت ایران
اعتبار گواهی دیگ بخار چه مدت است؟۱۴۰۰/۵/۲۵ ۷:۳۴:۰۲

مطابق با آیین نامه اداره کار،‌اعتبار گواهی سلامت دیگ بخار یک سال است.

Leave A Comment

Go to Top