تایید صلاحیت جوشکار

WPQ چیست؟

بعد آنکه با انجام تست تائید PQR، دستور العمل جوشکاری یا WPS تائید شد به یک جوشکار با مهارت لازم برای انجام جوشکاری نیاز داریم برای این منظور باید از مهارت جوشکاری برای انجام آن مطمئن شویم برای همین منظور یک نمونه مشابه سازه اصلی که قرار است جوشکاری شود به جوشکار داده می‌شود تا آن را مطابق WPS تائید شده جوشکاری کند و سپس جوش تست می‌شود و اگر آزمایش‌های مختلف را پاس کرد، جوشکار صلاحیت انجام جوش را دارد و فردی که در آزمون قبول شده است جوشکار تائید صلاحیت شده گفته می‌شود. به عبارت دیگر مرحله آخر برای رسیدن به یک جوش با کیفیت با داشتن WPQ تائید صلاحیت جوشکاری قابل دستیابی است.

صلاحیت عملکرد جوش (WPQ) یک آزمایش گواهی است که تعیین می کند آیا جوشکار توانایی انجام جوش با کیفیت را با استفاده از روش ها، مواد و فرآیندهای جوشکاری دارد یا خیر. آزمون WPQ شامل تست‌های مخرب و غیر مخرب است و پس از قبولی در آزمون، به متقاضیان یک گواهی صلاحیت داده می‌شود؛یعنی سابقه صلاحیت عملکرد جوشکار (Welder Performance Qualification Records) داده می شود. به زبان ساده تر ، داشتن WPQ  یا  WQR    نشانه این است که یک جوشکار می تواند مشخصات روش جوشکاری را برای تولید جوش با کیفیت بالا اعمال کند.WQR که مخفف عبارت Welder Qualification Record است به معنای نتایج ارزیابی جوشکار است و WQT که مخفف عبارت Welder Qualification Test Record است به معنای گزارش ارزیابی یا تأیید صلاحیت جوشکار است.

گواهی صلاحیت جوشکار

تست WPQ کاملاً مطابق با کدهای جوشکاری قابل اجرا مانند AWS D1.1، AWS D1.2، AWS D1.3، AWS D1.5، AWS D1.6، AWS D9.1، AWS D17.1  و بخش  ASME IX1نجام می شود.متغیرهای ضروری برای WPQ در بخش ASME  کد IX عبارتند از F-Number، جوش برگشتی و T Weld Deposit 1 است که می توان با آزمایش رادیوگرافی یا آزمایش اولتراسونیک و با آزمایش مکانیکی به طور متناوب انجام داد. تست خمش ظاهر یا خمش ریشه می تواند WPQ را چک کند.

 برای اطمینان از کلیه مراحل فوق نیاز به بازرسی جوش است که کارشناسان آستا با بهترین دقت و کیفیت را برای همه مشتریان در سراسر ایران عزیزمان انجام می دهند.

تست صلاحیت جوشکار (WQT (Welder Qualification Test

تائید صلاحیت جوشکار یا به انگلیسی Welder Qualification فرآیندی است که توانایی جوشکار را برای انجام جوشکاری بر اساس کد‌ها و استاندارد‌های جوشکاری پس از یک روش جوشکاری ارزیابی می‌کند، این صلاحیت می‌تواند منجر به صدور گواهینامه جوشکار شود.
تأیید و گواهی صلاحیت جوشکار، در طول سالیان متمادی بحث‌های زیادی را برانگیخته است. چندین استاندارد ملی و بین‌المللی وجود دارد که به صلاحیت جوشکار پراخته‌اند. به عنوان مثال ISO، EN، ASME و AWS بخش‌هایی وجود دارد که در این مورد صحبت شده است که گاهاً موجب سردرگمی افراد شاغل در صنعت جوش شده است.

برای اینکه صلاحیت جوشکار را برای انجام جوشکاری مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ باید شرایط جوش مشخص شود و سپس با توجه به آن متغیر‌های تأثیر‌گذار مشخص شود و پس از آن کوپن تست صلاحیت جوشکار یا WQT مشخص شود. که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.
متغیر‌های ضروری تأثیر‌گذار بر جوش که باید برای تائید صلاحیت جوشکار مد نظر قرار بگیرند:
۱) فرآیند جوشکاری مورد استفاده
۲) نوع اتصال جوش
۳) گروه‌بندی جنس فلز پایه یا اصلاحاً P Number
۴) طبقه‌بندی الکترود یا اصلاحاً F Number
۵) ضخامت فلز پایه
۶) موقعیت جوشکاری
۷) ترتیب جوشکاری
سپس باید اهمیت این پارامتر‌ها و محدوده‌ی پذیرش آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم؛ در ادامه از قسمتی از ASME بخش IX برای توضیح فرآیند تأیید صلاحیت جوشکار استفاده خواهد شد.

تست صلاحیت جوشکار

کوپن تست صلاحیت جوشکار چیست؟!

کوپن تست صلاحیت جوشکار یا WQT یا به انگلیسی Welder Qualification Test Coupon، یک قطعه نمونه است که برای ارزیابی میزان مهارت جوشکار، توسط وی جوشکاری می‌شود.
ابعاد کوپن که در کد بخش ۹ ASME آمده است برای کوپن صفحه دارای طول حداقل ۱۵۰ میلیمتر (۶ اینچ) و عرض حداقل ۱۰۰ میلیمتر (۴ اینچ) می‌باشد و برای کوپن لوله این باید بر هر طرف، طول لوله حداقل ۱۵۰ میلیمتر باشد

مراحل صدور WQT

  1. انتخاب WPS مناسب
  2. انجام عملیات جوشکاری
  3. انجام آزمون های مخرب یا غیر مخرب مورد نیاز بر اساس استانداردهای بین المللی
  4. صدور گواهی صلاحیت جوشکار

برای گرفتن گواهی نامه صلاحیت جوشکار (WPQ) با کارشناسان آستا تماس بگیرید.