بازرسی ماشین آلات

بازرسی ماشین آلات صنعتی، معدنی و راهسازی از جمله خدمات شرکت بازرسی آستا برای کلیه پروژه‌های صنعتی و ساختمانی است. با انجام بازرسی‌های سالانه و دریافت گواهینامه سلامت، ایمنی و عملکرد ماشین آلات صنعتی خود را بهینه کنید.

بازرسی ماشین‌ آلات

یکی از کلیدی‌ترین مباحث در پیشگیری از حوادث، انجام بازرسی‌های فنی و ایمنی است. این بازرسی‌ها از تاسیسات، ماشین آلات، سیستم‌ها و تجهیزات به طور مستمر و براساس اصول علمی انجام می‌پذیرد.  بازرسی ماشین آلات صنعتی و عمرانی نقش مؤثری در کاهش و یا حذف حوادث بزرگ و کوچک دارد. شرکت بازرسی آستا با کسب مجوزهای بازرسی لازم از مراجع ذیصلاح، همراه شما در این امر خواهد بود. خدمات این شرکت در حوزه بازرسی ماشین آلات به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • طراحی و ایجاد چک لیست‌های بازرسی مختص هر صنعت
 • بازرسی ایمنی از سازه‌های در حال ساخت و ارائه راهکارهای ایمن سازی
 • بازرسی فنی و ایمنی از ماشین آلات صنعتی، معدنی، عمرانی و حمل نقل

اگه به روال بازرسی و هدف اون و الزامات اولیه آشنا هستین باهامون تماس بگیرین. پس از تماس در اسرع وقت و در هر کجای ایران که هستین خدمات ما در دسترستون قرار می گیره. اگه نیاز به اطلاعات بیشتری دارین ادامه مطلب رو بخونین.

۰۲۱-۴۹۱۹۷۰۰۰

info@astaco.ir

۰۹۰۲۴۱۹۸۶۸۱

۰۹۱۲۶۱۹۹۸۴۹

آشنایی با آیین‌نامه‌های ایمنی و بازرسی ماشین آلات و تجهیزات (ثابت و متحرک)

مبحث ایمنی به دلیل اهمیت آن چند سالی است در ایران به صنعت ساختمان و راهسازی هم وارد شده است. شرکت بازرسی آستا سعی نموده خدمات مفیدی در این مقوله و در زمینه بازرسی ماشین آلات به پیمانکاران، مالکان ماشین آلات و کارفرمایان مختلف ارائه نماید. امر بازرسی به شما این اطمینان را می‌دهد که ماشین آلات شما ایمن و با کمترین وقفه کار کنند. همچنین تعهد شما را نسبت به یک محیط کار ایمن و استانداردهای با کیفیت بالا نشان می‌دهد.

بازرسی ماشین آلات مختلف بر اساس آیین‌نامه مربوطه انجام می‌پذیرد که می‌توانید این آیین‌نامه را از اینجا دانلود نمایید.

تعریف ماشین

مجموعه‌ای از قطعات متحرک و ثابت که بر روی شاسی قرار گرفته‌اند ماشین نامیده می‌شود. ماشین‌ها برای تسهیل در عملیات عمرانی در کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماشین‌ها براساس نوع راهبری به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

 • ماشین با سرنشین: ماشینی خود کشنده است که برای راندن دارای کابین و صندلی است. در ماشین با سرنشین، عامل انجام کار پس از اسقرار روی آن می تواند نسبت به هدایت و کنترل آن با ابزار و تجهیزات متصل به آن اقدام نماید.
 • ماشین بی سرنشین: ماشینی است خود کشنده با کنترل مستقیم و تجهیزات کنترلی که روی ماشین نصب شده است. عامل انجام کار بصورت پیاده ماشین را هدایت و کنترل می‌نماید.
 • ماشین کنترل از راه دور: ماشینی است که توسط دستگاه‌های کنترل از راه دور به دو روش بی‌سیم و باسیم هدایت و کنترل می‌شود .
بازرسی ماشین آلات

تعریف ماشین آلات

محصولات ماشینی قطعاتی هستند که دارای قطعات متحرک و شامل موارد زیر هستند:

 • دستگاه
 • ماشین آلات
 • تجهیزات قابل تعویض
 • اجزای ایمن
 • زنجیر، طناب و توری
 • دستگاه‌های انتقال مکانیکی قابل جابجایی
بازرسی ماشین آلات

پیچیدگی بازرسی ماشین آلات صنعتی

ماشین آلات صنعتی و عمرانی به طور مداوم با ظهور فناوری های جدید و افزایش رقابت جهانی، پیشرفت می‌کنند. بازرسی این‌گونه ماشین آلات نیاز به دانش فنی به روز و عمیق دارد. هرچه پیچیدگی تجهیزات بالاتر رود، مهارت بازرس‌های مربوطه نیز بایستی ارتقا پیدا کند.

در مقررات مربوط به شرایط بهداشتی و ایمنی در استفاده از تجهیزات کاری صادر شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی، دوره های کنترل، معیارهایی که در دوره بازرسی های دوره ای و استانداردهای مربوطه درنظر گرفته می شود، مطابق با نوع ماشین ها توضیح داده می شود.

سازمان های بازرسی و تست مقررات ایمنی ماشین آلات در محدوده گروه کم خطر از ماشین آلات، مطابق با معیارهای تنظیم برای بررسی این که آیا سرویس این کنترل ها توسط مهندسین متخصص انجام می شود و گزارش ها درنتیجه بازرسی آماده می شوند. قبل از بازرسی، شرکت های تولیدکننده بایستی اسناد فنی و نمونه های محصول را برای بازرسی در بازار آماده نمایند.

با خدماتی که توسط مهندسین مجرب شرکت بازرسی آستا انجام می شود و به شما کمک می کند در بازرسی برای بازار مدرن صنعتی: به هدف ایمن، پایدار، قابل اعتماد و پیشرفته ماشین آلات صنعتی برسید.

بازرسی ماشین آلات

انواع ماشین آلات عمرانی براساس نوع کاربری

این ماشین آلات به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 1. حفار :این دسته از ماشین آلات برای حفر ، گودبرداری در عملیات اجرایی در کارگاه مورد استفاده قرار می گیرند ، چکش های حفاری ، جامبو دریل ها ،  دریل واگن ها  نظیر بیل های مکانیکی و الکتریکی ، نهرکن ها  (پنوماتیکی و هیدرولیکی ) ، رودهدر
 2. خاکبردار : این دسته از ماشین آلات برای خاکبرداری از محل دپو ، تخریب و نظایر آن و جابجایی مورد استفاده قرار می گیرد . نظیر لودرها ، بیل های مکانیکی ، دوزرها ، حفار کابلی چرخ زنجیری با تجهیزات کششی
 3. تسطیح کننده : این دسته از ماشین آلات برای تسطیح محل مورد استفاده قرار می گیرند . نظیر لودرها ، اسکریپرها ، گریدرها
 4. فشرده ساز : این دسته از ماشین آلات برای فشرده نمودن لایه های خاک و سایر مصالح مورد استفاده قرار می گیرند . نظیر انواع غلطک ها
 5. تهیه مصالح : به دسته ای از ماشین آلات عمرانی اطلاق می گردد که نسبت به تولید مصالح از قبیل شن و ماسه ، بتن ، اسفالت ، قیر گرم و نظایر مشابه اقدام می کنند
 6. انتقال مواد : ماشینی است که برای حمل و یا جابجایی مواد و مصالح مورد استفاده قرار می گیرند . نظیر دوزرها ، لودرها ، نوارنقاله ، اسکریپرها ، دامپرها ، تراک ها
 7. باربردار : ماشینی است که نسبت به بلند نمودن بار در محور قائم و یا سایر محورهای ترکیبی عمل نموده و بار را از روی سطح مبنا برداشته و جابجا می کند . نظیر جرثقیل ، بالابر و لیفتراک
 8. تکمیل و نهایی کننده : ماشینی است که برای عملیات تکمیلی و نهایی روی سطح مسیرهای تردد ترافیکی مورد ۷ استفاده قرار می گیرد نظیر ، قیر پاشها ، فینیشرها
 9. لوله گذار : ماشینی است خود کشنده با چرخ لاستیکی یا زنجیری مجهز به تجهیزات لولهگذاری با شاسی اصلی ، بالابری قرقرهای ، بوم جانبی با قابلیت گردش محور عمودی و وزنه تعادل که عمدتاً برای لوله گذاری در محل استفاده میشود.
 10. لایروب : ماشینی است که برای جمع آوری گل و لای و لجن مورد استفاده قرار گرفته و قادر به انجام کار در شرایط مشابه می باشد .
 11. تراکتور یا کشنده : ماشینی است که به منظور کشیدن تجهیزات و ادوات عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

الزام بازرسی ماشین آلات

ماده ۱ مقررات عمومی آیین‌نامه ایمنی کار با ماشین آلات عمرانی، کارفرما مکلف است در حیطه وظایف و مسئولیت خود نسبت به شناسایی، ارزیابی و کنترل خطرات (ریسک) در محدوده عملیات اجرایی در طول مدت اجرای پروژه اقدام و دستورالعمل های لازم برای اجرای عملیات بصورت ایمن را تهیه نموده و نسبت به استقرار سیستم ایمنی کار ، قبل و حین اجرای عملیات و اتمام آن اقدام نماید و کلیه پرسنل شاغل در کارگاه ملزم به رعایت و اجرای سیستم مذکور می باشند.

بازرسی ماشین آلات

در نهایت توصیه می‌کنیم که برای تضمین ایمنی خودتون، پرسنل‌تون و تجهیزات کارگاه‌تون حتماً گواهینامه بازرسی بگیرین حتی اگه اونو از آستا نمیگیرین.

بازرسی جرثقیل

جهت مشاوره با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

 • ارائه دهنده خدمات بازرسی کالای وارداتی و صادراتی و COI
 • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهینامه سلامت تاورکرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی، لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار، سیستم ارتینگ و چاه ارت، بازرسی آسانسور، بازرسی سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق، بازرسی جوش و NDT
 • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱

!Your trusted associate, asta