گواهی استاندارد COC چیست؟

گواهی انطباق یا مجوز ترخیص (CoC) مخفف عبارت  Certificate of Conformity است و سندی است که به صادرکنندگان یا واردکنندگان داده می‌شود تا نشان دهند محصولات خریداری‌شده یا عرضه‌شده مطابق با استانداردهای لازم هستند.  گواهی COC، سندی است که برای ترخیص کالا از گمرک در بعضی کشورها الزامی است. به عبارتی گواهی انطباق، پاسپورت کالای ارسالی است.در محافل حقوقی، گواهی انطباق سندی است که توسط مأمور دادگاه برای تأیید انطباق سوگندنامه با قانون ارائه می‌شود. در ایران این گواهی، سندی است که ادارات استاندارد استان‌ها صادر کرده و این اطمینان را فراهم می‌کندکه کالای وارد شده با استاندارد مربوطه انطباق دارد و در صورت ارائه این سند، نیازی به فرستادن کالا به آزمایشگاه نیست.

تأییدیه انطباق (VOC: Verification Of Comfomity) سندی است که بر اساس آن یکی از شرکت‌های بازرسی یا مشمول کنترل کیفیت واحد تولیدی یا مدیر عامل واحد تولیدی اظهارنامه عرضه کننده کالا را تأیید می‌کند.

بازرسی کالا

چرا به گواهی انطباق نیاز داریم؟

بسیاری از کشورها از کیفیت برخی کالاهای وارداتی نگران هستند. به‌همین ‌دلیل برخی از کشورها برای اطمینان از ایمنی و رفاه شهروندان خود اصرار دارند که قبل از واردات کالا، باید بازرسی شوند تا از مطابقت کالا با استانداردهای بین المللی اطمینان حاصل شود. به محموله‌هایی که استانداردها را رعایت می‌کنند، گواهی انطباق داده می‌شود که برای ترخیص در هنگام واردات به مقامات گمرکی کشور واردکننده ارائه می‌شود.

دولت‌ها به طور سنتی کالاهای وارداتی را از نظر کیفیت در بندر ورودی بازرسی می‌کنند. برخی کالاها ممکن است توسط بازرسان در ورودی تایید نشوند. برای جلوگیری از تاخیر و خسارات مالی به تجار در بندر ورودی، بسیاری از دولت‌ها به شرکت های بازرسی در کشور فروشنده متوسل می‌شوند. بنابراین، کالاها قبل از ارسال گواهی می‌شوند، بنابراین تاجران را قادر می‌سازند هنگام واردات آرامش خاطر داشته باشند.

الزامات استاندارد COC چیست؟

 • گواهی انطباق یا همان COC با استانداردهای بین المللی بر طبق الزامات معین شده صادر می‌شود.
 • برخی  کشورها در این باره بسیار سختگیر هستند از جمله کشور عراق.
 • عراق کشوری است که برای صادرات محصولات و کالاها به آن، باید گواهی COC گرفته شود.
 • گواهینامه COC بر طبق الزامات معین، در اتاق بازرگانی ایران و عراق صادر می‌شود.
 • گواهینامه انطباق توسط مراجع با تاییدیه بین المللی صادر میگردد یکی از این مراجع sgs است.

برای دریافت مشاوره در خصوص انواع بازرسی کالا در گمرکات کشورهای مبدا یا محل کارخانه سازنده و یا مقصد با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

مشاوره

نحوه دریافت گواهی انطباق یا coc چگونه است؟

اکثر تولیدکنندگان و تجار محلی ملزم به دریافت گواهی انطباق نیستند. از سوی دیگر، صادرکنندگان و واردکنندگان معمولاً علاوه بر مجوزها و مجوزهای تجاری، ملزم به اخذ تعدادی گواهی انطباق هستند. گواهی انطباق بسته به صنعت و محل کسب و کار متفاوت است.جزئیات مرتبط با گواهی های coc  دقیقی را که کسب و کار شما به آن نیاز دارد، از یک اتاق بازرگانی محلی یا یک وکیل تجاری می‌توانید دریافت کنید.

کدام کشورهای خارجی به گواهی انطباق نیاز دارند؟

بسیاری از کشورها برای ورود کالاهای وارداتی نیاز به داشتن گواهی انطباق دارند. نمونه‌هایی از کشورهایی که برای اکثر کالاها بر گواهی انطباق اصرار دارند عبارتند از:

 • الجزایر
 • مغولستان
 • بلاروس
 • کنیا
 • کویت
 • سوریه
 • اوگاندا
 • یمن
 • روسیه
 • عربستان سعودی
گواهی انطباق

مدت زمان دریافت گواهی انطباق چقدر است؟

معمولا اکثر گواهی های انطباق یا همان COC را ، در ۱ الی ۴ هفته از زمان ثبت سفارش، می‌توان تهیه کرد.

مدت زمان اعتبار گواهی انطباق یا گواهی coc چقدر است؟

اعلامیه COC بعد از مشخص شدن الزامات ایمنی اساسی، کالا برای مدت نامحدودی اعتبار دارد و برای کالاهایی که تغییرات مهمی در آنها اعمال نشده، معتبر باقی می‌ماند.

شرکت بازرسی آستا ارائه دهنده انواع گواهی بازرسی کالا

شرکت بازرسی آستا با دریافت مجوزهای مربوطه از سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تایید صلاحیت شرکت های بازرسی، اقدام به صدور انواع گواهی بازرسی کالا می نماید. مفتخریم که با ارائه بهترین خدمات در سریع‌ ترین زمان ممکن خدمتی بی نظیر به مشتریان خود ارائه می کنیم. برای دریافت مشاوره در خصوص بازرسی انواع کالا در گمرکات کشور، با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

۷۰۰۰ ۴۹۱۹ ۰۲۱