تست چاه ارت

بازرسی فنی و تست چاه ارت از نکات مهمی در صنعت و ساختمان است که در این مقاله به آن اشاره شده است. به منظور حصول اطمینان از صحت کار کرد سیستم ارت در مقابل اضافه ولتاژهای تولید شده در بدنه که باعث صدمه دیدن دستگاهها و افراد می‌شود، همچنین ولتاژهای بسیار زیاد و خطرناک ناشی از برخورد صاعقه با دکلهای کامپیوتری ضروریست مقاومت سیستم ارت به صورت سالانه اندازه گیری شود .

تست چاه ارت

سیستم اتصال به زمین (ارت)

استفاده از سیستم اتصال به زمین (ارت) نقش بسزایی در کاهش حوادث برق‌گرفتگی در صنعت دارد. شرکت بازرسی آستا به پشتوانه سال‌ها تجربه و با بهره‌گیری از کادری متخصص و تجهیزات پیشرفته خدمات بازرسی و تست چاه ارت را ارائه می‌نماید.

در جریان این بازرسی‌ها، ‌مقاومت چاه ارت و یا صاعقه‌گیر با دقت بسیار بالا اندازه‌گیری می‌شود و در صورت مناسب بودن مقاومت چاه ارت (متناسب با سیستم همبند) گواهینامه بازرسی مربوطه صادر می‌گردد. لازم به ذکر است که بازرسی سیستم همبند نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. صرفاً در صورت بازرسی سیستم همبند است که می‌توان در مورد مناسب بودن مقاومت چاه ارت یا صاعقه‌گیر اظهار نظر نمود. بدین صورت اندازه‌گیری مقاومت چاه ارت به تنهایی بدون بازرسی سیستم همبند کاری غیر اصولی و غیر حرفه‌ای بوده و منتج به نتیجه خاصی نخواهد شد.

اگه به روال بازرسی و هدف اون و الزامات اولیه آشنا هستین باهامون تماس بگیرین. پس از تماس در اسرع وقت و در هر کجای ایران که هستین خدمات ما در دسترستون قرار می گیره. اگه نیاز به اطلاعات بیشتری دارین ادامه مطلب رو بخونین.

۰۲۱-۴۹۱۹۷۰۰۰

info@astaco.ir

۰۹۰۲۴۱۹۸۶۸۱

۰۹۱۲۶۱۹۹۸۴۹

هدف از بکاربردن اتصال زمین (ارت)

 • حفاظت و ایمنی جان انسان
 • حفاظت و ایمنی وسایل و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
 • فراهم آوردن شرایط ایده‌ال جهت کار
 • جلوگیری از ولتاژ تماسی
 • حذف ولتاژ اضافی
 • جلوگیری از ولتاژهای ناخواسته و صاعقه
 • اطمینان از قابلیت کار الکتریکی
 • کاهش افت ولتاژ و افت توان بر اثر عدم تعادل بار در سیستم

تست چاه ارت

به منظور حصول اطمینان از صحت کار کرد سیستم ارت در مقابل اضافه ولتاژهای تولید شده در بدنه ضروری‌ست مقاومت سیستم ارت به صورت سالانه اندازه گیری شود. این اضافه ولتاژ باعث صدمه دیدن دستگاه‌ها و افراد می‌شود. همچنین ولتاژهای بسیار زیاد و خطرناک ناشی از برخورد صاعقه با دکلهای کامپیوتری نیز می‌توانند این مشکلات را ایجاد نمایند. در دو حالت می‌بایستی میزان اهم چاه ارت را با دستگاه ارت تستر اندازه گیری کرد:

 1. در حالت بسته (رینگ)
 2. در حالت باز

مقاومت چاه ارت بایستی در حالت بسته باید زیر ۲ اهم و در حالت باز زیر ۵ اهم باشد. در غیر این صورت باید چاه ارت را احیاء کرد.

لزوم اندازه گیری و بازرسی چاه ارت

بازرسی فنی و تست چاه ارت بر اساس ماده ۱۳-۲-۵ انجام می‌شود. بر این اسا تاسیسات الکتریکی را باید قبل از شروع بهره برداری یا پس از هر تغییر عمده در آن آزمود تا نسبت به صحت کارهای انجام شده طبق این مقررات اطمینان حاصل شود. همچنین بر اساس بند پ ۱-۹-۴ مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان در پایان کار احداث هر الکترود زمین و از آن پس به صورت دوره ای باید مقاومت آن را نسبت به جرم کلی زمین به کمک دستگاه های قابل قبول برای انجام این کار و توسط افراد کار آزموده اندازه گیری کرد. اگر تغییرات قابل ملاحظه ای در مقاومت الکتریکی مشاهده شد نسبت به توسعه سیستم اتصال زمین با احداث الکترودهای جدید اقدام نمود.

علاوه بر آن بر اساس ماده ۲۲-۷-۸-۵ مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان آزمون اندازه گیری مقاومت الکترود زمین باید با استفاده از تجهیزات و روش‌های تایید شده به صورت دوره‌ای تست چاه ارت انجام شود.

روش‌های تست و بازرسی چاه ارت

انواع روش های تست چاه ارت و اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به شرح زیر هستند:

 • اندازه گیری مقاومت سیستم ارت به روش ۶۲٪
 • اندازه گیری مقاومت سیستم ارت به روش افت ولتاژ
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به روش کلاسیک
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به روش شیب
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به روش آزمون ۹۰/۱۸۰
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به روش چیدمان مثلثی
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به روش تکنیک الکترود متصل
 • اندازه گیری مقاومت سیستم ارت به روش دو الکترودی (ارت مرده)
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین بدون کوبیدن میله
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به روش تزریق جریان (کلمپی)
 • اندازه گیری مقاومت الکترود زمین به روش سه نقطه

نکات اجرایی بازرسی فنی و تست چاه ارت

 1. در تست چاه ارت فاصله مناسب جهت کوبیدن میل جریان باید به گونه‌ای انتخاب شود که حوزه مقاومتی آن با حوزه مقاومتی الکترود زمین تداخل نداشته باشد. توصیه می‌شود در بازرسی فنی و تست چاه ارت این فاصله از ۵ برابر بزرگترین بعد الکترود زمین کوچکتر نباشد.
 2. توصیه می‌شود در هنگام تست چاه ارت الکترود زمین، میل جریان و میل ولتاژ در یک راستا و به صورت خطی چیدمان شوند.
 3. در صورت وجود موانع در هنگام بازرسی فنی و تست چاه ارت و فراهم نبودن فاصله کافی جهت کوبیدن میل‌ها در یک راستا، چیدمان میل‌ها به صورت مثلثی اجرا شود.
 4. برای تست چاه ارت و اندازه گیری مقاومت الکترود زمین گسترده، نیاز به استفاده از سیم‌های بلند برای اتصال به میل‌های جریان ولتاژ وجود دارد. سیم‌های بلند احتمال بروز خطای ناشی از تداخل الکترومغناطیس را بالا می‌برند. همچنین در مواردی که محدودیت‌هایی در کوبیدن میل ولتاژ در چیدمان خطی میل ها به وجود می آید، توصیه می‌شود در تست چاه ارت از روش ۱۸۰/۹۰  استفاده شود .
 5. برای بهبود کیفیت تست چاه ارت و آزمون اندازه گیری مقاومت پیشنهاد می‌شود مقداری آب نمک در اطراف میل جریان و میل ولتاژ به خاک ریخته شود. توجه شود که این عمل برای الکترود زمین تحت آزمون ممنوع است.
 6. سیم‌های رابط بین دستگاه و میل‌ها باید به طور کامل از روی قرقره‌ها باز شوند. این سیم‌ها  بایستی به صورت باز شده روی زمین رها شوند. دقت شود که سیم‌های رابط در هنگام تست چاه ارت تشکیل حلقه ندهند.

عوامل ایجاد خطا در تست چاه ارت و اندازه گیری‌ها

عوامل متعددی ممکن است باعث ایجاد خطا در اندازه گیری مقاومت الکترود زمین و تست چاه ارت شوند. در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره می‌شود. این عوامل عبارتند از:

 1. اجرام فلزی مدفون در خاک
 2. جریان‌های سرگردان ناشی از منابع مختلف AC و DC
 3. نزدیکی بیش از حد میل جریان به الکترود زمین آزمون
 4. خطای دستگاه‌های اندازه‌گیری
 5. خطای اپراتور در بازرسی فنی و تست چاه ارت
 6. به کارگیری دستگاه یا روش اندازه گیری نامناسب در تست چاه ارت
تست چاه ارت

ایمنی تست و بازرسی چاه ارت

اقدامات احتیاطی لازم برای برقراری ایمنی در هنگام کار و انجام آزمون روی سیستم ارت همواره باید در نظر گرفته شوند. به همین خاطر هنگام اندازه‌گیری مقاومت الکترود و بازرسی فنی و تست چاه ارت باید موارد زیر رعایت گردد:

 1. کلیه اندازه‌گیری‌ها و تست چاه ارت باید توسط فرد یا افراد کار آزموده و ماهر انجام شود.
 2. انجام اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی سیستم اتصال زمین در روزهای طوفانی، بارانی یا مواقعی که احتمال وقوع صاعقه باشد، مجاز نیست.
 3. استفاده از لوازم حفاظت فردی مانند دستکش عایق و کفش کار مناسب در هنگام تست چاه ارت و اندازه گیری الزامی است.
 4. جهت انجام تست ارت و آزمون از تجهیزاتی استفاده شود که استاندارد IEC-61010 را برای ایمنی و استاندارد IEC-61557 را برای کارایی، دارا باشند.
 5. مسیر تست و بازرسی چاه ارت و آزمون باید به نحوی انتخاب شود که خطرات احتمالی به حداقل برسد. در این راستا بهتر است مسیر انتخابی با خیابان‌های پر رفت و آمد یا پیاده‌رو‌های شلوغ تلاقی نداشته باشد. در این مسیرها از علائم و نشانه‌های مناسب حین بازرسی فنی و تست چاه ارت استفاده شود.
 6. فرد کار آزموده و ماهر همواره باید در ارتباط با افرادی باشد که در محل چاه ارت حضور دارند و قرار است میل های آزمون را در نقاط دور جابه جا نمایند.
 7. قطع برق تاسیسات (حتی پست برق) ممکن است منجر به بی برق شدن سیستم زمین نشود. زیرا ولتاژ می‌تواند از طریق پست های مجاور (با استفاده از نول فشار ضعیف، شیلد کابل ها و غیره) به خاطر کلید زنی یا وقوع خطا در آن به سیستم زمین منتقل شود. به همین دلیل قبل از اقدام به تست چاه ارت و اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی الکترود‌های زمین باید نسبت به سنجش ولتاژ های سرگردان روی سیستم زمین و قابل قبول بودن آن اطمینان حاصل نمود.
 8. پیش از جدا کردن یک الکترود از سیستم زمین باید از عدم وجود جریان‌های بزرگ در آن اطمینان حاصل نمود.
 9. نباید تمامی الکترودهای زمین یک سیستم را هنگام تست چاه ارت یک جا قطع نمود. مگر آن‌که تاسیسات مربوطه از قبل به طور کامل بی برق شده باشند.

استاندارد ها و مراجع

استانداردهای مرجع که در ایران در خصوص بازرسی چاه ارت مورد استفاده قرار می‌گیرند به شرح زیر هستند:

 • IEC 60364
 • IEC 61010
 • IEC 61577
 • IEEE Std 81
 • IEEE Std 81
 • IEEE 81-8.2.2.6
 • BS 7430
 • مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها)
 • مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان (مراقبت و نگهداری از ساختمان ها)

در نهایت توصیه می‌کنیم که برای تضمین ایمنی خودتون، پرسنل‌تون و تجهیزات کارگاه‌تون حتماً گواهینامه بازرسی بگیرین حتی اگه اونو از آستا نمیگیرین.

بازرسی جرثقیل

جهت مشاوره با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

 • ارائه دهنده خدمات بازرسی کالای وارداتی و صادراتی و COI
 • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهینامه سلامت تاورکرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی، لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار، سیستم ارتینگ و چاه ارت، بازرسی آسانسور، بازرسی سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق، بازرسی جوش و NDT
 • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱

!Your trusted associate, asta