Home|بازرسی کالا|بازرسی و نمونه برداری از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

بازرسی و نمونه برداری از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

تجهیزات و ابزار دقیق اندازه گیری در زمینه‌های مختلف مهندسی، پزشکی، معماری و … کاربرد دارد .اما اطمینان از عملکرد دقیق این تجهیزات در رشته ها و مشاغل مختلف تنها با نمونه برداری و بازرسی امکان پذیر است.در واقع هدف از بازرسی، شناخت نحوه عملکرد ایمن این ابزار و تجهیزات، تنظیم و نگهداری و شناسایی هر نوع ایراد و نحوه اصلاح آنها قبل از بروز خسارات و خطرات است.البته لازم به ذکر است که کلیه‌ی ابزارها و تجهیزات نیازمند بازرسی رسمی نیستند و در اکثر موارد یک بررسی چشمی نیز قبل از استفاده کفایت می‌کند.در هر صورت، بازرسی و نمونه برداری از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق که خطر و آسیب قابل توجهی در هنگام نصب نادرست، خراب شدن و .. دارد ضروری به حساب می‌آید.

بازرسی تجهیزات اندازه گیری

آشنایی با انواع تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

قبل از اینکه به پیچیدگی های بازرسی و نمونه برداری بپردازیم، داشتن درک کاملی از انواع مختلف تجهیزات اندازه گیری موجود ضروری است. طیف گسترده ای از ابزارها برای اهداف خاص طراحی شده اند، از جمله کولیس، میکرومتر، اسپکتروفتومتر و غیره. هر دستگاه دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد خود است که امکان اندازه گیری دقیق را در سناریوهای مختلف فراهم می کند. با آشنایی با این ابزارها، می توانیم مناسب ترین تجهیزات را برای نیازهای اندازه گیری خاص خود انتخاب کنیم.

چه عواملی نیاز به بازرسی از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق را تعیین می‌کند؟

 1. ابزار ها و تجهیزاتی که در معرض شرایط محیطی خاصی قرار دارند که دوام آنها را کاهش می‌دهد و باعث آسیب و خرابی آن ها می‌شود باید به طور مداوم و در فواصل مختلف مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند تا شرایط محیطی سبب  آسیب به عملکرد ایمنی آن ها نشود.
 2. تعداد دفعات بازرسی بسته به شرایط متفاوت است: مثلا دفعات بازرسی برای ابزار و تجهیزاتی که در فضای باز و در ارتباط با رطوبت و نور مستقیم قرار دارند در مقایسه با ابزار و تجهیزاتی که در محیط سر بسته و خشک نگهداری می‌شوند متفاوت است.
 3. بازرس در طول انجام روند بازرسی باید کاملا در جریان باشد که به دنبال چه چیزی باشد،کدام قسمت‌ها را با دقت بیشتری مورد ارزیابی قرار دهد و در نهایت در صورت مشاهده خرابی چه اقداماتی را دنبال کند.
 4. میزان صلاحیت بازرس ها با توجه به نوع ابزار و تجهیز و میزان تخصصی بودن آن ها متفاوت است.
بازرسی و نمونه برداری از تجهیزات اندازه گیری

اقدامات مقدماتی که در حین بازرسی باید مورد توجه قرارگیرند کدامست؟

 • توجه به نکات و توصیه های سازنده
 • توجه به توصیه های مربوط به صنعت مورد نظر
 • استفاده از دانش و تجربه های خود در استفاده از ابزار یا تجهیز مورد نظر

اقدامات بازرسی و نمونه برداری از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق چیست؟

در روند بازرسی و نمونه برداری کلیه ی اقداماتی که باید صورت پذیرد به شرح زیر است:

 1. بازرسی از ابزاردقیق و تجهیزات اندازه گیری باید در راستای بررسی و میزان ریسک ناشی از آن صورت پذیرد.
 2. گزارش بازرسی باید ثبت و بایگانی شود تا در نوبت بازرسی بعدی سابقه آن در دسترس باشد.
 3. در صورتی که سوابق و گزارشات بازرسی در رایانه نگهداری می‌شود باید از امن بودن آن ها اطمینان حاصل کرد و در صورت درخواست متقاضی یا شخص ذی ربط در دسترس وی قرار گیرد.
 4. ابزار و تجهیزات نیازمند به بازرسی و نمونه برداری تا زمانی که عمل بازرسی رخ نداده نباید استفاده شوند.
 5. در مواردی که حفظ ایمنی ابزار و تجهیزات به شرایط نصب و راه اندازی آن ها بستگی دارد باید بازرسی پس از نصب و قبل از اولین استفاده و همچنین پس از مونتاژ جدید در هر مرحله انجام گیرد.
 6. بازرسی و نمونه برداری باید در شرایط مناسب صورت گیرد ؛ اگر شرایط به گونه ای باشد که منجر به خرابی یا اختلال ابزار و تجهیزات شود روند بازرسی می‌بایست متوقف شود.
 7. در صورت بروز شرایط ویژه یا تغییر در ماهیت بازرسی، عملیات بازرسی می‌بایست متوقف شود.

به طور کلی عملیات بازرسی باید حول محور ایمنی و عملکرد دقیق و صحیح ابزار و تجهیزات انجام شود و در صورت نیاز به نمونه برداری به آزمایشگاه های تایید صلاحیت شده، نمونه ارسال شود.

بهترین روش ها برای کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق چیست؟

انتخاب تجهیزات اندازه گیری مناسب برای اندازه گیری های دقیق ضروری است. یکی از بهترین روش ها این است که الزامات اندازه گیری را به وضوح تعریف کنید. این شامل شناسایی دقت، وضوح و محدوده اندازه گیری مورد نظر است. با در نظر گرفتن این الزامات، سپس می توانیم گزینه های مختلف تجهیزات را ارزیابی کرده و مناسب ترین آنها را انتخاب کنیم. کالیبراسیون یکی دیگر از جنبه های مهم اطمینان از دقت اندازه گیری است. کالیبراسیون منظم تجهیزات اندازه گیری بر اساس استانداردهای قابل ردیابی تضمین می کند که ابزارها در محدوده تحمل قابل قبول کار می کنند. توصیه می شود برای اطمینان از بالاترین سطح دقت و قابلیت اطمینان، با آزمایشگاه های کالیبراسیون معتبر کار کنید.

برای بازرسی و نمونه برداری از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق با کارشناسان آستا تماس بگیرید.

۰ ۰ ۰ ۷ ۹ ۱ ۹ ۴ ۱ ۲ ۰

چالش های رایج در اندازه گیری تجهیزات و ابزار دقیق چیست؟

در حالی که تجهیزات اندازه گیری برای ارائه نتایج دقیق طراحی شده است، چالش های رایجی وجود دارد که می تواند بر دقت اندازه گیری تأثیر بگذارد. یکی از مهمترین چالش ها کالیبراسیون تجهیزات است. با گذشت زمان، دستگاه‌های اندازه‌گیری می‌توانند از کالیبراسیون اصلی خود خارج شوند و منجر به اندازه‌گیری‌های نادرست شوند. برای غلبه بر این، کالیبراسیون منظم بسیار مهم است. علاوه بر این، عوامل محیطی مانند دما و رطوبت می توانند بر دقت اندازه گیری تأثیر بگذارند. با حفظ یک محیط کنترل شده و استفاده از ابزارهای جبران کننده دما، می توانیم این اثرات را کاهش دهیم. در نهایت، خطای اپراتور نیز می تواند نادرستی ایجاد کند. آموزش صحیح و رعایت رویه های استاندارد می تواند به به حداقل رساندن این خطاها و بهبود قابلیت اطمینان اندازه گیری کمک کند.

برای بازرسی و نمونه برداری از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق با کارشناسان آستا تماس بگیرید.

۰ ۰ ۰ ۷ ۹ ۱ ۹ ۴ ۱ ۲ ۰