بازرسی بالابر کارگاهی | گواهی سلامت و استانداردهای مربوطه۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ۱۲:۰۳:۴۰

بازرسی بالابر کارگاهی

بازرسی بالابر کارگاهی تحت اعتبار استاندارد  BS EN 12159:2000 انجام می‌شود. این تجهیزات در کارگاه‌ها و مراکز صنعتی جهت جابه‌جایی کالا و بهبود سرعت انجام کارها مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه با توجه به اهمیت مبحث ایمنی و جلوگیری از خطرات جانی و مالی، امر بازرسی بالابر کارگاهی بسیار حائز اهمیت می‌گردد. آسانسورها/بالابرهای کارگاهی دستگاه‌های الکترومکانیکی هستند که هریک از اجزای آنها نیاز به بازرسی فنی و در نهایت صدور گواهی سلامت دارد.

بالابر کارگاهی

در حال حاضر با توجه به پیچیدگی سازه‌های ساختمانی، جابه‌جایی کالا با دشواری و پیچیدگی روبه‌رو است. به تبع آن اهمیت بازرسی بالابر‌های کارگاهی که جهت جابه‌جایی کالا مورد استفاده قرار می گیرد جایگاه ویژه‌ای می یابد. در بازرسی بالابر کارگاهی بخش های مختلف سازه مورد بازرسی فنی قرار می‌گیرند. این تجهیزات شامل کلیه جزئیات مانند اتصالات پیچ و مهره، اتصالات جوش، تراز بودن ریل ها، بازرسی کابین، سیم بکسل‌ها، ترمز، قطع کن و تست‌های عملکردی است. گواهی سلامت و دوره بازرسی بالابر کارگاهی بر اساس استاندارد به صورت ۶ ماهه می‌باشد.

شرکت بازرسی مهندسی آتی سازان تاسیسات ایرانیان (آستا)، مفتخر است با به کارگیری نیروهای متخصص و مجرب وآموزش دیده در رشته های فنی مهندسی آمادگی خود را جهت ارائه خدمات بازرسی بالابرهای کارگاهی و صدور گواهی سلامت برای پروژه های شما در سراسر ایران عزیزمان اعلام دارد.

خدمات بازرسی بالابر کارگاهی

خدمات شرکت بازرسی آستا در زمینه انواع بالابر کارگاهی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

برای دریافت مشاوره در خصوص بازرسی، صدور گواهینامه سلامت و همچنین مشاوره خرید انواع بالابر کارگاهی، با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

۷۰۰۰ ۴۹۱۹ ۰۲۱
  بالابر کارگاهی چیست؟۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۲:۳۷:۲۴

  بالابر کارگاهی دستگاهی است که وظیفه بالا و پایین بردن افراد، مصالح، ابزارها و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات کوچک در کارگاه های ساختمانی را به عهده دارد.

  بالابر کارگاهی ثابت در حقیقت آسانسوری صنعتی است که در زمان ساخت و ساز یک پروژه از آن استفاده می شود و پس از اتمام پروژه جمع آوری می گردد.

  استاندارد بازرسی بالابر کارگاهی چیست؟۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۲:۳۸:۱۱

  بازرسی بالابر کارگاهی تحت اعتبار استاندارد  BS EN 12159:2000 انجام می‌شود.

  اعتبار گواهینامه بالابر کارگاهی چند ماه است؟۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۲:۳۹:۰۸

  اعتبار گواهینامه بازرسی کلایمر طبق استاندارد ۶ ماه است.

  چند نوع بالابر کارگاهی وجود دارد؟۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۲:۴۱:۳۹

  بالابرهای کارگاهی یا به صورت ثابت (در طول پروژه ساخت)در نمای ساختمان یا در محل پیش بینی شده برای آسانسور نصب می شوند. یا اینکه به صورت بالابر با مکانیزم قیچی بوده که با چرخ تعبیه شده در زیر آن متحرک است و در سوله‌ های صنعتی کاربرد دارد.
  مکانیزم حرکت بالابرهای ثابت عموماً دنده-شانه ای است.

  چرا بالابر کارگاهی نیاز به بازرسی دارد؟۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۲:۴۲:۴۳

  بالابر کارگاهی عموماً برای جابجایی نفر و بار طراحی شده است. رعایت استانداردها به دلیل ارتباط این وسیله با ایمنی کاربران از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است. الزامات بسیار متعدد و سختگیرانه در طراحی، ساخت، تولید و بازرسی بالابر گارگاهی اعمال می گردد.

  بالابر کارگاهی چیست؟

  کارایی بالابرها در طول ساخت‌ و ساز تأثیر مستقیمی برای روی زمان‌بندی ساخت و اتمام پروژه دارد. به این منظور برای ساخت سازه‌های مرتفع از بالابرهای کارگاهی استفاده می‌شود. این‌گونه از بالابرها با نیروی محرکه‌ی خود حرکت می‌کنند و نیازی به تجهیزاتی جدا از خود ندارند. این نیروی محرکه معمولاً از نیروی الکتریکی و یا سوخت تولید می‌شود.

  برای سازه‌های مرتفع، بالابرها نه ‌تنها پس از اتمام ساخت بلکه در طول ساخت نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. از این رو امروزه استفاده از بالابرهای کارگاهی جهت انتقال مصالح و کارکنان ساختمان رو به افزایش است.

  بالابر کارگاهی ثابت و متحرک

  بالابر کارگاهی دستگاهی است که وظیفه بالا و پایین بردن افراد، مصالح، ابزارها و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات کوچک در کارگاه های ساختمانی را به عهده دارد. آسانسورهای کارگاهی یا بالابرها به جهت ایمنی و امنیت مناسب و همچنین استحکام بسیار بالایی که دارند یکی از کاربردی‌ترین ماشین‌ها در پروژه‌های ساختمانی محسوب می‌شوند. حمل و نقل و نصب آسانسورهای کارگاهی در مکان‌های جدید بسیار راحت و آسان می‌باشد.

  این بالابرها هیچگونه محدودیتی در ارتفاع نداشته و حتی برای برج های بسیار مرتفع نیز قابل استفاده‌اند.

  بازرسی بالابر کارگاهی

  با توجه به لزوم ایجاد ایمنی در بالابرهای کارگاهی و همچنین وجود استانداردهای جهانی و ملی، انجام بازرسی‌های فنی این بالابرها و صدور گواهینامه سلامت دوره ای امری اجتناب ناپذیر است. سازه‌های ساختمانی هر روز در حال گسترش هستند. برای ساخت این سازه‌ها از بالابرهای کارگاهی بهره گرفته می‌شود. دلیل اصلی گسترش استفاده از بالابرهای کارگاهی ضرورت جابجایی افراد و مصالح ساختمانی در ارتفاعات سازه‌ها است.

  بالابرهای کارگاهی در واقع آسانسوری موقت برای حمل افراد و مصالح در حین ساخت یک پروژه ساختمانی است. در واقع علومی مانند مکانیک، معماری، الکترونیک، برق و صنایع در تولید بالابرهای کارگاهی به کار گرفته می‌شوند. همه متخصصین این علوم در رشته های فنی و مهندسی برای ساخت و طراحی یک بالابر دخیل هستند تا همه نکات فنی و ایمنی در هنگام تولید و ساخت در نظر گرفته شود.

  ,The Right Inspector

  Right Away

  ۰۲۱-۴۹۱۹۷۰۰۰

  وظیفه پیاده سازی استاندارد BS EN 12159 در ایران به عهده شرکت‌های بازرسی گذاشته شده است. بر اساس این استاندارد هر بالابر کارگاهی بایستی هر ۶ ماه یک بار مورد بازرسی قرار گیرد. در طی پروسه بازرسی، کلیه قسمت های بالابر کارگاهی بر اساس استاندارد سنجیده شده و عدم انطباقات با استاندارد گزارش می شود. پس از رفع عیوب مذکور، گواهینامه سلامت بالابر کارگاهی برای مدت شش ماه صادر می گردد.

  دانلود استاندارد BS EN 12159

  قطعات اصلی بالابر کارگاهی

  • پاراشوت: بعضی مواقع بالابر ها بر اثر سرعت بالا سقوط می کنند. زمانی که سرعت بالابر کارگاهی بالا باشد امکان سقوط آن نیز بیشتر است. به همین منظور برای ممانعت و پیشگیری از سقوط بالابر کارگاهی طراحان و مهندسین قطعه ای به نام ترمز پاراشوت را در نظر گرفته اند. در واقع زمانی که بالابر بیش از حد مجاز سرعت داشته باشد سیستم ترمز و از به طور اتوماتیک عمل کرده سقوط بالابر کارگاهی جلوگیری می نماید.
  • سیستم اضافه بار (Over Load): این سیستم الکترونیکی به گونه‌ای طراحی شده است که اگر بار بالابر بیش از حد مجاز باشد شروع به هشدار دادن کرده و مانع حرکت می شود.
  • ترمز الکترومغناطیسی: این ترمز پشت الکتروموتور نصب شده و باعث توقف بالابر در ایستگاه می‌گردد.
  • نرده ی امگا: نرده امگا در جایگاه ورود و خروج بالابر کارگاهی نصب می‌شود. در هر طبقه که آسانسور بالا و پایین می‌رود با نرده‌ی امگا باز و بسته می‌شود. همچنین این نرده باعث جلوگیری از داخل شدن اشیاء و ورود افراد متفرقه به درون بالابر می‌گردد.
  • حفاظ پیرامون: حفاظ پیرامون، محدودهی استقرار بالابر را تعیین کرده و از ورود و توقف افراد اضافی در آن محل جلوگیری می‌کند. این حفاظ برای جلوگیری از برخورد اشیاء، افراد و صدمات ناشی از آن نیز بسیار لازم است.
  • سری لیمیت سوئیچ های ایمنی: لیمیت سوئیچ ها در ابتدا و انتهای مسیر بالابر بسیار لازم است. لیمیت سوئیچ روی درب کابین نیز جهت جلوگیری از سقوط  نصب می‌گردد.
  • کلگی: این قطعه محدود کننده‌ی آخر مسیر بوده و به شکل خودکار باعث ادامه حرکت و یا پایان آن می شود. وظیفه دیگر کلگی این است که در صورت عمل نکردن لیمیت سوئیچ، از انحراف دستگاه برای سقوط جلوگیری کند.

  آموزش اپراتور بالابر کارگاهی

  اپراتور بالابر کارگاهی به شخصی گفته می‌شود که متصدی کارکردن با بالابر کارگاهی است. وی باید مهارت ها و ویژگی‌های لازم را در زمینه نصب و بررسی یک بالابر کارگاهی داشته باشد. همچنین این شخص بایستی در این زمینه آموزش های لازم را دیده باشد. اهمیت اطلاعات فنی اپراتور از بالابر کارگاهی به این منظور است که اپراتور با تمامی دکمه‌ها و قطعات و سنسورها و قطع کن ها آشنایی کامل داشته باشد. این آشنایی به این منظور دارای اهمیت است که کارکردن با دستگاه و تمامی عملکردها به منظور حفظ طول عمر قطعات و ایمنی بالاتر حیاتی است. این آموزش‌ها توسط متخصصین این حوزه در شرکت بازرسی آتی سازان تاسیسات ایرانیان (آستا) آموزش داده می شود.

  عدم توجه به نکات فنی و ایمنی در استفاده از بالابرهای کارگاهی خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. با توجه به افزایش سازه‌های کارگاهی و استفاده روزافزون از بالابرهای کارگاهی در جهت جابجایی نفرات و مصالح و کالا، تضمین ایمنی کاربری بالابر کارگاهی اهمیت فراوانی پیدا کرده است. برای پیشگیری از بروز خسارات جبران ناپذیر، برای آموزش پرسنل خود و یا بازرسی و صدور گواهینامه بالابر کارگاهی با ما تماس بگیرید.

  ۷۰۰۰ ۴۹۱۹ ۰۲۱
  تقویم آموزشی شرکت بازرسی آستا
  Go to Top