چک لیست بازرسی جرثقیل جزء اسناد و مدارک هر شرکت بازرسی بوده و وظیفه تهیه آن به عهده مدیر فنی می‌باشد. همانگونه که می‌دانید، یک بازرسی کامل و با کیفیت مستلزم وجود یک چک لیست بازرسی است که همه جوانب بازرسی از یک دستگاه را شامل شود. برای آشنایی بهتر با این روند یک چک لیست بازرسی جرثقیل به عنوان نمونه در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد.

قبل از استفاده اولیه، همه جرثقیل‌های کارکرده و نو برای اینکه مشخص شود هیچ خطری از لحاظ ایمنی وجود ندارد باید بازرسی شوند. سپس بازرسی ادواری طبق لیست زیر با فاصله‌های زمانی معین باید انجام شوند.

بعضی از قسمت‌ها نیاز به بازرسی روزانه دارند، در صورتی که بقیه تجهیزات تنها احتیاج به بررسی و تست ماهانه دارند. در یک بازرسی باید دقت شود تا عیب‌هایی که ممکن است بین دو بازرسی بوجود آمده‌ باشد تشخیص داده شود.

در جدول نمونه زیر، هر قسمت از بازرسی توسط یک شماره آیتم شناخته می‌شود. نتیجه بازرسی تحت عنوان «گزارش بازرسی» ارائه می‌شود.

دو ستون سمت راست برای گزارش کردن وضعیت اجزا بعد از تست است. برای هر آیتم که کاملاً رضایت بخش است از ستون اول ok را انتخاب می‌کنیم. برای هر آیتمی که نیاز به تعمیر و توجه دارد قسمت دیگر همان ستون را انتخاب می‌کنیم. اگر مورد مرتبط با تجهیز مورد بازرسی نباشد، ستون سوم را انتخاب می‌کنیم(N/A).

چک لیست بازرسی جرثقیل
چک لیست بازرسی جرثقیل

دانلود نمونه چک لیست: دانلود

منبع: http://ehs.oregonstate.edu

برای نمونه نیز می‌توانید چک لیست بازرسی دوره ای ایمنی جرثقیل سقفی را از سایت وزارت کار دانلود نمایید.

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

  • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهی سلامت  تاور کرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی ،  لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار ، سیستم ارتینگ و چاه ارت
  • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱

!Your trusted associate, asta