گواهینامه سلامت چیست؟

امروزه با پیشرفت جوامع و صنعتی شدن آن، سهولت انجام کارها چند برابر شده است. سهولت همراه با ایمنی منوط به رعایت نکات ایمنی از طرف مصرف‌کننده، پیمانکار و همچنین تقویت سازمان بازرسی کننده و صدور گواهینامه سلامت است. به منظور تداوم رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از بروز خطرات جبران ناپذیر جانی و مالی، بازرسی و صدور گواهینامه سلامت تجهیزات طبق استاندارد به صورت ادواری توسط قانونگذار الزامی شده است.

safety certificate

مسئولیت ایمنی تجهیزات و ماشین‌آلات و بهره‌برداری از آن‌ها و حوادث محتمل مترتب بر آنها در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بر عهده مسئولین محترم ایمنی و بهداشت (HSE)، سرپرستان و یا افراد تعیین شده در چارت سازمانی آن مجموعه می‌باشد. بازرسی فنی دوره‌ای تجهیزات بر اساس نوع سرویس‌دهی آن‌ها و  عموماً به صورت یک‌ساله انجام می‌شود.

مراجع بازرسی

این بازرسی‌ها بر اساس چک لیست‌های معتبر و مطابق الزامات سازمان ملی استاندارد، وزارت کار، وزارت صنعت و معدن، و استاندارد‌هایی همچون OHSAS 18001 صورت می‌پذیرد.

صدور گواهینامه سلامت بدین معناست که این تجهیزات حین بازرسی، عیوب و مغایرت‌های بحرانی با استانداردهای مرتبط را ندارند. در صورت رعایت دستورالعملهای ایمنی و استفاده از اپراتورهای آموزش دیده و تایید صلاحیت شده، این بازرسی‌ها ریسک بهره‌برداری از تجهیزات را به حداقل می‌رسانند.

ضرورت بازرسی فنی

در پروژه‌ها و کارگاه‌ها، عموماً کارفرمایان جهت اطمینان از ایمنی مراحل کار و جلوگیری از بروز حوادث جبران ناپذیر و تاخیر احتمالی در پروژه، شرکت پیمانکار را ملزم به انجام بازرسی فنی و دریافت گواهینامه سلامت برای تجهیزات مشمول استاندارد می‌نمایند. (اگرچه برای تضمین هرچه بهتر صحت انجام کار بازرسی، بهتر است شرکت بازرسی مربوطه طرف قرارداد کارفرما باشد.)

بازرسی سیم بکسل

مسئولیت حقوقی صدور گواهینامه سلامت

سئوالی که اغلب پیش می‌آید این است که در صورت بروز حادثه برای تجهیزی که مراحل بازرسی و صدور گواهینامه برای آن انجام پذیرفته، مسئولیت عواقب آن به عهده کیست؟

پس از بررسی علت هر حادثه، اگر ثابت شود که وقوع حادثه به علت رعایت نکردن دستورالعمل‌های ایمنی و کاربری و تخطی از ظرفیت تعیین شده برای تجهیز (برای مثال حداکثر ظرفیت بار برای جرثقیل‌ها و حداکثر فشار برای دیگ بخار و مخازن تحت فشار) باشد مسئولیت تماماً به عهده بهره‌بردار می‌باشد. اما در صورتی‌که شرکت بازرسی قصوری در مراحل بازرسی و عدم تشخیص صحیح نواقص داشته باشد، طبق نظر کارشناس ذیصلاح مقصر شناخته می‌شود. مقصر حادثه ملزم به جبران خسارت بوده و این مهم اهمیت صدور گواهینامه سلامت تجهیزات از شرکت‌های بازرسی معتبر را بیش از پیش هویدا می‌نماید.

مزایای صدور گواهینامه سلامت تجهیزات

  • کاهش احتمال تلفات و جراحات نیروی انسانی
  • کاهش ریسک مدیران و سرپرستان
  • بهبود بهره‌وری تجهیزات، تعمیر و نگهداری بهتر و افزایش عمر کاری آنها
  • تضمین انطباق وضعیت تجهیز با کدها و استانداردهای مرتبط

اعتبار گواهینامه سلامت تجهیزات

در جدول ذیل نام تجهیزات و مدت اعتبار گواهینامه‌ها به طور کامل شرح داده شده است:

ردیف

نوع فعالیت بازرسی مدت اعتبار گواهینامه سلامت استاندارد مرجع
۱ جرثقیل برجی شش ماه * (ASME B30.3 (2016
۲ جرثقیل سقفی/ دروازه ای یک سال (ASME B30.2 (2016
۳ جرثقیل موبایل یک سال (ASME B30.5 (2014
۴ جرثقیل مونوریل یک سال (ASME B30.17 (2015
۵ لیفتراک یک سال (ANSI ITSDF B56.1 (2012
۶ ریچتراک یک سال (ANSI ITSDF B56.1 (2012
۷ پالت تراک یک سال (ANSI ITSDF B56.1 (2012
۸ دیگ بخار (بویلر) یک سال BS 2790 – ISIRI 4231
۹ دیگ آب گرم یک سال ISIRI 7911
۱۰ مخازن تحت فشار یک سال ASME SEC.VIII
۱۱ بالابرکارگاهی شش ماه (BS EN 12159 (2012
۱۲ آسانسورهای باربر و خدماتی یک سال (ASME 17.1 (2013  
۱۳ آسانسور نفربر یک سال (BS EN 81-50 (2014
۱۴ کلایمر شش ماه (BS EN 1808 (2015
۱۵ چاه و سیستم ارت یک سال آیین نامه ایمنی سیستم اتصال به زمین (ارتینگ)

* مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (ایمنی و حفاظت کاردر حین اجرا) بند ۱۲-۶-۲-۸: دستگاه های بالابر ثابت از قبیل جرثقیل های برجی (تاورکرین)، هر ۶ ماه یکبار توسط دستگاه های ذیصلاح گواهی سلامت اتخاذ نمایند.

جهت مشاوره با کارشناسان شرکت بازرسی آستا تماس بگیرید.

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

  • ارائه دهنده خدمات بازرسی کالای وارداتی و صادراتی و COI
  • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهینامه سلامت تاورکرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی، لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار، سیستم ارتینگ و چاه ارت، بازرسی آسانسور، بازرسی سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق، بازرسی جوش و NDT
  • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱

!Your trusted associate, asta