صدور گواهینامه سلامت تجهیزات صنعتی و میزان اعتبار آن

//صدور گواهینامه سلامت تجهیزات صنعتی و میزان اعتبار آن

صدور گواهینامه سلامت تجهیزات صنعتی و میزان اعتبار آن

صدور گواهینامه سلامت به چه معناست؟

امروزه با پیشرفت جوامع و صنعتی شدن آن، سهولت انجام کارها چند برابر شده است، اما این امر منوط به رعایت نکات ایمنی از طرف مصرف کننده، پیمانکار و همچنین تقویت سازمان بازرسی کننده و صدور گواهینامه سلامت می‌باشد. لذا به منظور تداوم رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از بروز خطرات جبران ناپذیر جانی و مالی، بازرسی و صدور گواهینامه سلامت تجهیزات طبق استاندارد به صورت ادواری انجام می­گردد.

مسئولیت ایمنی تجهیزات و ماشین آلات و بهره برداری از آنها و حوادث محتمل مترتب بر آنها در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بر عهده مسئولین محترم ایمنی و بهداشت (HSE)، سرپرستان و یا افراد تعیین شده در چارت سازمانی آن مجموعه می باشد. بازرسی فنی دوره ای تجهیزات بر اساس نوع سرویسدهی آنها و  عموماً به صورت یکساله انجام می شود.

مراجع بازرسی

این بازرسی ها بر اساس چک لیست های معتبر و مطابق الزامات سازمان ملی استاندارد، وزارت کار، وزارت صنعت و معدن، و استاندارد هایی همچون OHSAS 18001 صورت می پذیرد.

صدور گواهینامه بدین معناست که این تجهیزات حین بازرسی، عیوب و مغایرت های بحرانی با استاندارد های مرتبط را نداشته و ریسک بهره‌برداری از آنها در صورت رعایت دستورالعملهای ایمنی و استفاده از اپراتورهای آموزش دیده و تایید صلاحیت شده به حداقل ممکن رسیده است.

صدور گواهینامه سلامت

 انجام بازرسی فنی توسط شرکت بازرسی چه ضرورتی دارد؟

در پروژه‌ها و کارگاه‌ها، عموماً کارفرمایان جهت اطمینان از ایمنی مراحل کار و جلوگیری از بروز حوادث جبران ناپذیر و تاخیر احتمالی در پروژه، شرکت پیمانکار را ملزم به انجام بازرسی فنی و دریافت گواهینامه سلامت برای تجهیزات مشمول استاندارد می‌نمایند. (اگرچه برای تضمین هرچه بهتر صحت انجام کار بازرسی، بهتر است شرکت بازرسی مربوطه طرف قرارداد کارفرما باشد.)

در بازرسی های انجام گرفته، بسیار مشاهده شده که قبل از صدور گواهینامه سلامت ، عدم انطباق هایی از تجهیزات مورد غفلت واقع شده که در صورت عدم رفع می توانند موجب بروز حوادث ناگوار گردند.

مسئولیت حقوقی صدور گواهینامه سلامت

سئوالی که اغلب پیش می‌آید این است که در صورت بروز حادثه برای تجهیزی که مراحل بازرسی و صدور گواهینامه برای آن انجام پذیرفته، مسئولیت عواقب آن به عهده کیست؟

پس از هر بررسی علت هر حادثه اگر وقوع حادثه به علت رعایت نکردن دستورالعمل‌های ایمنی و کاربری و تخطی از ظرفیت تعیین شده برای تجهیز (برای مثال حداکثر ظرفیت بار برای جرثقیل‌ها و حداکثر فشار برای دیگ بخار و مخازن تحت فشار) باشد مسئولیت تماماً به عهده بهره‌بردار می‌باشد.

اما در صورتی‌که شرکت بازرسی قصوری مراحل بازرسی و عدم تشخیص صحیح نواقص داشته باشد طبق نظر کارشناس ذیصلاح مقصر شناخته شده و ملزم به جبران خسارت می‌گردد و این مهم اهمیت صدور گواهینامه سلامت تجهیزات از شرکت‌های بازرسی معتبر بیش از پیش هویدا می‌نماید.

مزایای صدور گواهینامه سلامت تجهیزات

  • کاهش احتمال تلفات و جراحات نیروی انسانی
  • کاهش ریسک مدیران و سرپرستان
  • بهبود بهره‌وری تجهیزات، تعمیر و نگهداری بهتر و افزایش عمر کاری آنها
  • تضمین انطباق با وضعیت تجهیز با کدها و استانداردهای مرتبط

اعتبار گواهینامه سلامت تجهیزات

در جدول ذیل نام تجهیزات و مدت اعتبار گواهینامه‌ها به طور کامل شرح داده شده است:

ردیف

نوع فعالیت بازرسیمدت اعتبار گواهینامهاستاندارد مرجع
۱صدور گواهینامه سلامت جرثقیل برجیشش ماه *(ASME B30.3 (2016
۲صدور گواهینامه سلامت جرثقیل سقفی/ دروازه اییک سال(ASME B30.2 (2016
۳صدور گواهینامه سلامت جرثقیل موبایلیک سال(ASME B30.5 (2014
۴صدور گواهینامه سلامت جرثقیل مونوریلیک سال(ASME B30.17 (2015
۵صدور گواهینامه سلامت لیفتراکیک سال(ANSI ITSDF B56.1 (2012
۶صدور گواهینامه سلامت ریچتراکیک سال(ANSI ITSDF B56.1 (2012
۷صدور گواهینامه سلامت پالت تراکیک سال(ANSI ITSDF B56.1 (2012
۸گواهی سلامت دیگ بخاریک سالBS 2790 – ISIRI 4231
۹گواهینامه سلامت دیگ آب گرم یک سالISIRI 7911
۱۰گواهینامه سلامت مخازن تحت فشاریک سالASME SEC.VIII
۱۱گواهینامه سلامت بالابرکارگاهیشش ماه(BS EN 12159 (2012
۱۲گواهینامه سلامت آسانسورهای باربر و خدماتییک سال(ASME 17.1 (2013  
۱۳گواهینامه سلامت آسانسور نفربریک سال(BS EN 81-50 (2014
۱۴گواهینامه سلامت کلایمرشش ماه(BS EN 1808 (2015
۱۵گواهینامه سلامت چاه و سیستم ارتیک سالآیین نامه ایمنی سیستم اتصال به زمین (ارتینگ)

* مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (ایمنی و حفاظت کاردر حین اجرا) بند ۱۲-۶-۲-۸: دستگاه های بالابر ثابت از قبیل جرثقیل های برجی (تاورکرین)، هر ۶ ماه یکبار توسط دستگاه های ذیصلاح گواهی سلامت اتخاذ نمایند.

معرفی آستا

شرکت بازرسی مهندسی آستا به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه بازرسی فنی، خدمات بازرسی و صدور گواهینامه سلامت (Certificate) انواع جرثقیل های سقفی، دروازه ای، بازویی، متحرک و کامیونی، تاورکرین (Tower Crane)، لیفتراک، ریچتراک، بالابر‌ها و آسانسور‌های کارگاهی و نفربر، ماشین آلات سنگین و راهسازی،‌چاه و سیستم ارت و بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب را به صورت تخصصی در سراسر ایران ارائه می‌نماید.

  • خواهشمند است حداقل دو هفته قبل از اتمام تاریخ اعتبار گواهینامه و یا برای دریافت اطلاعات در خصوص مراحل بازرسی و صدور گواهینامه سلامت با شماره تلفن ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 آگاه بمانیم، ایمن زندگی کنیم


شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

  • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهی سلامت  تاور کرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی ،  لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار ، سیستم ارتینگ و چاه ارت
  • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱

!Your trusted associate, asta

۱۳۹۸-۲-۲۳ ۱۲:۱۱:۱۱ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

يك ديدگاه

  1. […] لیفتراک و صدور گواهینامه سلامت لیفتراک  از مباحثی است که در صنعت عموماً مغفول […]

ثبت ديدگاه