مخازن تحت فشار | اهمیت ایمنی و بازرسی

/, دیگ بخار/مخازن تحت فشار | اهمیت ایمنی و بازرسی

مخازن تحت فشار | اهمیت ایمنی و بازرسی

ایمنی مخازن تحت فشار

ایمنی مخازن تحت فشار تا چه اندازه مهم است؟ بر طبق تعریف، ایمنی فاکتور بسیار مهمی در استفاده و نگهداری از مخازن دربسته ای می باشد که برای نگهداری سیال و یا گازی با فشار بسیار بیشتر از فشار محیط به کار می روند، در صورت نقصان ایمنی این تجهیزات نتیجه کار می تواند بسیار دهشتناک باشد.
نگهداری فشار یک سیال در یک ظرف برای استفاده های احتمالی از ۳۰۰ سال پیش شروع شد و این امر همیشه محل چالش های جدی برای بشر بوده است.

سیال محبوس شده در مخزن بسته به علت اختلاف فشاری که با محیط دارد، منشاء بسیاری از حوادث در طول این مدت بوده است.

همه این حساسیت ها و حوادث حاکی از اهمیت بالای مراحل طراحی، ساخت و کاربری مخازن تحت فشار داشته و باعث شده تا به توسط استانداردها و قوانین سختگیرانه، این امور تحت نظر مهندسین مورد تأیید قرار گیرد.
از زمان شروع استفاده از بخار تحت فشار در بویلرها و ماشین های بخار در طی انقلاب صنعتی در انگلستان، مخازن تحت فشار نقشی حیاتی در کاهش ریسک انفجار داشته اند.

 

مخازن تحت فشار
در بسیاری از صنایع مدرن از قبیل صنایع غذایی و انرژی، استفاده از مخازن تحت فشار به عنوان یکی از ارکان این صنایع مورد توجه قرار می گیرد.
کاربردهای مخازن تحت فشار از ذخیره سازی هوای فشرده تا بویلر های آب گرم شهری گسترده شده است. کاربردهای دیگر اینگونه مخازن می تواند در برج های تقطیر، معادن، سایت های پتروشیمی، سایت های هسته ای، زیر دریایی ها، ایستگاه های فضایی و مخازن برای نگهداری گازهای تبدیل شده به مایع (در اثر فشار) مانند LPG ، بوتان و پروپان باشد.
یکی از کاربردهای حیاتی مخازن تحت فشار در صنایع پالایش نفت می باشد، جایی که به دلیل افزایش بهره وری تولید در محصولاتی مانند بنزین و گازوئیل، این مخازن تحت فشار بسیار زیادی قرار می گیرند.
مخازن تحت فشار در پالایشگاه ها کاربردهای عدیده ای مانند ذخیره سازی، راکتورها، جداسازها و برج های تبلور دارد.
مخازن تحت فشار نیاز به بازرسی دوره ای دارند تا بتوان از حوادث و خسارات احتمالی پیشگیری کرد.

روش های بازرسی :

بازرسی مخازن تحت فشار بسیار حیاتی بوده و این بند استاندارد نه فقط برای سایت های عظیم پتروشیمی، که برای هر کارگاه کوچک و بزرگی که از این تجهیزات استفاده می کند نیز الزام آور است.
یکی از تکنیک های پرکاربرد در تست و بازرسی مخازن تحت فشار استفاده از دستگاه های ضخامت سنج التراسونیک برای اندازه گیری ضخامت جداره این مخازن است.

این بازرسی بایستی به صورت دوره ای و منظم (عموماً در مناطق بحرانی که طی عملیات ساخت ضخامت کمتری پیدا کرده اند) انجام پذیرد. زمانی که ضخامت اندازه گیری شده به مقداری کمتر از حداقل ضخامت مشخص شده در پروسه طراحی برسد،‌ اقدامات پیش گیرانه برای جلوگیری از هرگونه خطر انفجار یا نشت سیال مطابق با دستور العمل های استاندارد بایستی صورت پذیرد.

 

مخازن تحت فشار
از دیگر روشهای تضمین ایمنی مخازن تحت فشار، استفاده از سوپاپ های اطمینان و نگهداری و تنظیم صحیح آنها، استفاده از تجهیزات کنترل خوردگی و همچنین سوراخ نگهبان است.
طراحی و همچنین بازرسی مخازن تحت فشار از اهمیت بسزایی برای سایت های پالایشگاهی برخوردار می باشد، چرا که در صورت بروز هرگونه مشکل برای این مخازن، علاوه بر خطرات جانی مترتب، از حیث توقف خط تولید نیز خسارات فراوانی به اینگونه سایت ها وارد خواهد شد.

نتیجتاً، طی مراحل نگهداری و بازرسی مخازن تحت فشار از گلوگاه های حیاتی پالایشگاه ها می باشد.

استانداردها :

مخازن تحت فشار برای استفاده در فشار و دمای مشخصی طراحی و ساخته شده که اصطلاحاً دمای کارکرد و فشار کارکرد نامیده می شوند. اعمال فشاری بیش از فشار کارکرد می تواند بسیار مخاطره آمیز باشد، از این رو، تمامی مخازن تحت فشار بایستی مطابق با استانداردهای مشخصی مانند ASME Boiler and Pressure Vessel Code در امریکا، Pressure Equipment Directive of the EU (PED) دراروپا،‌ Japanese Industrial Standards (JIS) در ژاپن،‌ CSA B51 در کانادا، Australian Standards در استرالیا و دیگر استانداردهای بین المللی از قبیل Lloyd’s و Germanischer Lloyd و Det Norske Ventas و Société Générale de Surveillance (SGS S.A) طراحی و ساخته شوند.

اهمیت شکل مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار تقریباً به هر شکلی می توانند ساخته شوند، اما برشی از شکل کره، استوانه و مخروط عموماً برای ساخت آنها استفاده می شود. طراحی معمول مخازن تحت فشار، استوانه ای با دو قطعه عدسی شکل در ابتدا و انتها می باشد. هر چه قطعات استفاده شده در مخازن تحت فشار از شکل پیچیده تری برخوردار باشند، لاجرم آنالیز تنش و همچنین فرآیند ساخت آنها مشکل تر خواهد بود.
مخازن تحت فشار کروی در مقایسه با مخازن استوانه ای عموماً تا دو برابر استحکام بیشتری دارند، از سویی، ساخت مخازن تحت فشار کروی بسیار پیچیده تر و گران تر می باشد. از این رو، بیشتر مخازن تحت فشار از نوع استوانه ای با دو عدسی نیمه بیضوی در ابتدا و انتها ساخته می شوند. در سایزهای کوچکتر، توسط مسدود کردن ابتدا و انتهای لوله نیز می توان یک مخزن تحت فشار تولید نمود.

منبع: asme.org


شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

  • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهی سلامت  تاور کرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی ،  لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار ، سیستم ارتینگ و چاه ارت
  • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۴۲۸۲۹۰۴-۰۲۱

!Your trusted associate, asta

مخازن تحت فشار | اهمیت ایمنی و بازرسی
امتیاز بدهید
۱۳۹۶-۹-۷ ۱۷:۴۵:۵۷ +۰۳:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه