شرح حادثه سقوط جرثقیل

حادثه سقوط جرثقیل که منجر به کشته شدن یک نفر در محل حادثه شد. علت حادثه عدم استقرار صحیح جک‌های تعادلی جرثقیل گزارش شده است.

دو روز پیش (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷) همین حوالی جرثقیلی به روال هر‌روز رفت در محل ساختمان نیمه‌ساز برای سرپا کردن اسکلت فلزی. ساختمان بر اتوبان یادگار امام حوالی خیابان آزادی واقع شده‌ بود. از اونجایی که کوچه‌های اون حوالی یه کمی کم عرض و باریک هست و شهرداری هم لطف‌کرده مجوز ساختمونی چندین طبقه رو برای اون محل صادر کرده، جرثقیل مربوطه جای کافی برای مستقر‌شدن به‌صورت کاملاً ایمن نداشت.

اپراتور دستگاه نمی‌تونست جک‌های تعادلی اون رو تا اونجایی که جدول بار دستگاه ازش خواسته بود باز کنه. (یادآوری اینکه طبق جدول بار، هر دستگاه جرثقیل باید جک‌های رو بسته به تناژ باربرداری تا میزان مشخصی در زمینِ سفت و محکم باز و مستقر کنه.)

 

در حین باربرداری یکی از ستون های سازه، زمین زیر جک‌های تعادلی سمت گود (تصاویر بالا) نشست می‌کنه، تعادل جرثقیل به‌هم می‌خوره، ستون آویزان از جرثقیل به نصاب ستون که (بدون تجهیزات ایمنی و هارنس) روی سازه مشغول کار بوده برخورد می‌کنه و با تلاش همه‌ی دست‌اندرکاران(!!!) جان به جان آفرین تسلیم می‌کنه.

طرف به همین راحتی مُرد و یه خانواده بی‌سرپرست شد. حالا شما پیدا کن پرتقال فروش راااا !!!

 

اتفاقی که بعد از حادثه سقوط جرثقیل افتاد:

  • شهرداری اون کارگاه رو تعطیل کرد تا پس از تامین ایمنی! و محتملاً نصب دو سه تا پلاکارد «اول ایمنی بعد کار» و امثالهم دوباره بازگشایی بشه و دوباره روز از نو و حوادث کار از نو.

اتفاقی که بعد از حادثه باید اتفاق بیفته اما احتمال وقوعشون خیلی خیلی خیلی اندک هست:

  • بررسی تناسب یا عدم تناسب جرثقیل به کار گرفته شده با نوع کار مورد درخواست و مشخص‌کردن مسئول این بررسی.
  • بررسی توانایی و مهارت اپراتور جرثقیل در استفاده صحیح از جدول بار و همچنین استقرار صحیح آن در محل مربوطه و امتناع از ادامه کار در صورت تشخیص نامناسب بودن محل، عدم فاصله کافی محل استقرار با گود و نوع نامناسب زمین از لحاظ پایداری ناکافی در مقابل نیرو‌های وارده.
  • بررسی وجود یا  عدم وجود برنامه باربرداری (Lifting Plan) توسط کارگاه مربوطه
  • بررسی اینکه چرا جک تعادلی باعث برهم‌خوردن جرثقیل شده، آیا نحوه استقرار مشکل داشته؟ آیا باربرداری بیش‌ از حد مجاز بوده؟ آیا جک ایراد فنی داشته؟آیا جرثقیل گواهینامه سلامت از شرکت بازرسی معتبر داشته یا خیر؟