بازرسی آسانسور و نقش آن در روند تعمیرات و نگهداری

//بازرسی آسانسور و نقش آن در روند تعمیرات و نگهداری

بازرسی آسانسور و نقش آن در روند تعمیرات و نگهداری

بازرسی آسانسور چه به صورت سالیانه توسط شرکت‌های مجاز بازرسی و چه به صورت ماهیانه توسط شرکت سرویسکار می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش درصد خرابی‌های سیستم، کاهش نیاز به تعمیرات و نگهداری و همچنین کاهش هزینه‌ها داشته باشد.

نقش تعمیر و نگهداری

امروزه وجود آسانسور در ساختمان‌های تجاری و مسکونی چند طبقه به یک امر لازم و ضروری تبدیل شده است. همانگونه که لازم است تا برای راه‌اندازی یک آسانسور با کیفیت مطلوب سرمایه‌گذاری شودْ همچنین نیاز است تا آسانسور بصورت منظم سرویس و نگهداری شود. بازرسی، تعمیر و نگهداری آسانسور علاوه بر افزایش ایمنی باعث افزایش طول عمر آن نیز می‌شود. در واقع نگهداری و بازرسی آسانسور یک نکته کلیدی و مهم در مدیریت ساختمان بصورت مطلوب است.

نقش بازرسی آسانسور

نگهداری و بازرسی آسانسور بصورت منظم باعث می‌شود تا از تعمیرات بزرگ و پرهزینه آن جلوگیری شود. البته حتی اگر این تعمیرات و بازرسی‌ها بصورت مداوم انجام شوند، در برخی موارد لازم است تا آسانسورها بازسازی شوند و سیستم آنها با یک سیستم جدید جایگزین شود. فرآیند ارتقاء بخش‌های بحرانی آسانسور (بصورت کامل یا جزئی) باعث بهبود عملکرد، جلوگیری از خرابی‌ها و اتفاقات ناگهانی و افزایش ایمنی می‌شود.

درواقع بازرسی‌های کامل همراه با تعمیر و تست روزانه می‌تواند به میزان قابل توجهی بهره‌وری آسانسور را با از بین بردن خرابی‌ها افزایش داده و مصرف انرژی را ۱۵٪ کاهش دهد. بعضی از ایرادهای فنی رایج در آسانسورها که با تعمیرات و نگهداری‌ برطرف می‌شوند در زیر آورده شده است.

خرابی‌های گزارش شده در روند بازرسی آسانسور :

بازرسی آسانسور

  • خرابی در برق‌رسانی: ررسی‌های کیفیت قدرت برق می‌تواند گسل‌های معمولی در برق‌رسانی مانند ولتاژ پایین یا بالا را کشف کند. از آنجایی که آسانسورها نیاز به منبع تغذیه‌ برق بزرگی در ساختمان‌ها دارند، عملیات موتور آن‌ها می‌تواند تحت تأثیر مشکلات برق‌رسانی قرارگرفته و حتی باعث خرابی آن شود.
  • ساییدگی: ساییدگی در قرقره‌ها و سیم بکسل می‌تواند با تعویض و جایگزین کردن آن‌ها برطرف شود. اگرچه در صورت مشاهده ساییدگی قرقره‌ها و سیم بکسل بایستی دلیل آن را در طی بازرسی آسانسور به فوریت بررسی نموده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.
  • روغنکاری: بررسی نحوه روغنکاری روغندان‌ها و کیفیت روغنکاری ریل‌ها. آلودگی می‌تواند ناشی از روغنکاری نامناسب باشد.
  • لقی کابین و بلبرینگ‌ها: بد عمل کردن بلبرینگ‌ها و ایجاد لرزش در آن‌ها
  • درب کابین و طبقه: عملکرد صحیح و بدون نقص درب‌های آسانسور و فواصل آن با کابین و چهارچوب طبقه

سایر ایرادها شامل کاهش سرعت آسانسور هنگام حرکت، کارنکردن زنگ‌های هشدار و نجات، بسته‌شدن درها برروی کسانی که در حال شوار شدن هستند صداهای عجیب و غریب از آسانسور می‌باشد. بنابراین حیاتی است که مراحل بازرسی آسانسور و تعمیر و نگهداری به درستی و در زمان مناسب انجام شوند. انجام بازرسی آسانسور به صورت سالیانه تشخیص مسائل خاص مربوط به عملکرد سیستم را آسان‌تر می‌کند.

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

  • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهی سلامت  تاور کرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی ،  لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار ، سیستم ارتینگ و چاه ارت
  • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱

!Your trusted associate, asta

بازرسی آسانسور و نقش آن در روند تعمیرات و نگهداری
5 (100%) 1 vote[s]
۱۳۹۸-۲-۲۴ ۱۰:۳۴:۵۲ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه