بازرسی دیگ بخار بر اساس استاندارد ISIRI 4231

//بازرسی دیگ بخار بر اساس استاندارد ISIRI 4231

بازرسی دیگ بخار بر اساس استاندارد ISIRI 4231

بازرسی و آزمایش فشار

۱-۶ بازرسان

بازرسان آنچنان که در این قسمت به آنها رجوع می‌شود باید افرادی باشند که توسط سازمانهای بازرسی که به عنوان مرجع معتبر بازرسی (۱-۳-۷ مراجعه شود) در کشور محل ساخت و یا نصب شناخته شده‌اند، استخدام شده و آموزش میابند.

بازرس برای اهداف بازرسی و یا گواهی نمودن دیگ‌های تحت مقررات این استاندارد باید مستقل از سازنده و خریدار بوده و در استخدام هیچ‌یک از آن‌ها نباشد. بجز در مواردی که دیگ ها توسط سازمان های دولتی و یا تحت تکفل خریداری  می‌شوند. در این موارد واحدهای بازرسی به رسمیت شناخته شده این سازمان‌ها می‌توانند بازرسی‌های مققر شده در این استاندارد را انجام دهند.

۲-۶ بازرسی در جریان ساخت

۱-۲-۶ هر دیگ در طول ساخت باید توسط بازرسین رسمی و یا گواهی شده از طرف مرجع معتبر بازرسی، مورد بازرسی قرار گیرد. به منظور اطمینان ازینکه مواد، ساخت و آزمایش‌ها از تمامی جهات مطابق این استاندارد باشند، بازرسی‌های کافی باید انجام گیرند.

مرجع معتبر بازرسی حق دارد که خواهان شواهدی دال بر انطباق طرح با این استاندارد باشد.

مرجع معتبر بازرسی باید به کارهای سازنده دیگ مادامی که کار در حال انجام یافتن است، دسترسی داشته و باید در بازرسی از مراحل ساخت و در رد هر قسمتی که با این استاندارد مطابقت نمینماید آزاد باشد.

مرجع معتبر بازرسی باید قبل از شروع ساخت، سازنده را از مراحلی از ساخت که در آن ها آزمایشات ویژه مواد انجام خواهد شد، آگاه سازد و سازنده باید مرجع معتبر بازرسی را از اینکه این مراحل چه زمانی فرا خواهند رسید، آگاه نماید. لیکن این امر نباید از انجام آزمایشات مرجع معتبر بازرسی در هریک از مراحل دیگر و یا از رد مواد و طرز کار در هر زمانی که خراب تشخیص داده‌شوند، جلوگیری نماید.

۲-۲-۶ مرجع معتبر بازرسی باید آزمایش‌هارا در مراحل زیر به عمل آورد:

 • زمانی که ورق ها به کارگاه سازنده دیگ می‌رسد:
 1. علائم مشخصه روی ورق‌ها با آنهایی که در گواهی نامه سازنده ورق ثبت شده بازرسی گردد.
 2. نتایج گزارش شده از خواص مکانیکی و شیمیائی در گواهینامه سازنده ورق با خصوصیات ارائه شده در استاندارد کنترل شود.
 3. نظارت برای علامتگذاری صفحات آزمایشی جهت شناسائی قبل از اینکه ورق‌های مادر بریده شوند.
 • زمانی که ورق‌های پوسته و صفحات انتهائی شکل داده‌شده و لبه‌های ورق‌ها برای جوشکاری آماده شده باشند، و زمانی که صفحات آزمایشی متصل می‌شوند.
 • در خلال مراحل مختلف جوشکاری زیر، در صورت تناسب با روش جوشکاری و همانگونه که بین سازنده و مرجع معتبر بازرسی توافق شده باشد.
 1. زمانی که اولین لایه جوش در امتداد درزهای اصلی و صفحات آزمایش گذاشته می‌شود.
 2. زمانی که این درز جوش‌ها در یک طرف کامل شده و برای جوشکاری طرف دیگر آماده می‌شوند.
 3. به هنگام تکمیل جوش ها.
 • بازرسی فیلم های پرتو نگاری و یا گزارشات آزمایش غیر مخرب.
 • زمانی که نمونه ھای آزمایش جوش از صفحه آزمایشی که قبلا انتخاب شده است، جھت گواھی آزمایشات مورد نیاز آماده شده باشند .
 • زمانی که دریچه ها آماده شده‌اند، زمانی که لوله‌های پایه و یا اتصالات مشابه در جای خود خال‌جوش شده‌اند و متعاقباً به هنگام تکمیل.
 • به هنگام تکمیل ساخت، در طول آزمایش هیدرولیکی و دوباره پس از پایان آزمایش جهت بازرسی داخلی و خارجی.

۳-۶ آزمایش های فشار

۱-۳-۶ زمانی که تمامی جوشکاری‌ها تکمیل شده باشند و پس از عملیات حرارتی، در صورتی که آیین‌نامه مقرر بدارد، هر دیگ باید تحت فشار مساوی ۱.۵ برابر فشار طراحی به طریق هیدرولیکی، بدون نشان‌هایی از ضعف یا عیب آزمایش شود. مرجع معتبر بازرسی باید شاهد آزمایش باشد.

۲-۳-۶ آزمایش فشار باید برای حداقل ۳۰ دقیقه افزایش یابد.

از نقطه نظر ایمنی، مهم است که دیگ به طرز مناسبی از هوا تخلیه شود تا از تشکیل حباب‌های هوا قبل از اجرای آزمایش فشار جلوگیری گردد.

یادآوری۱: توصیه می‌شود که دمای آب، در طول آزمایش هیدرولیک از ۷ درجه سانتیگراد کمتر نباشد.

یادآوری۲: بعد از اتمام ۳۰ دقیقه توصیه می‌شود که قبل از نزدیک شدن به دیگ جهت بازرسی از نزدیک، فشار به حداقل ۱.۱ فشار طراحی . حداکثر ۰.۹ فشار آزمایش هیدرولیکی کاهش داده شود.

یادآوری۳: در پایان آزمایش هیدرولیکی، تخلیه فشار بایستی به صورت تدریجی باشد.

۳-۳-۶ پس از بازرسی کامل دیگ اگر معلوم شود که در طول و یا بعد از آزمایش هیدرولیکی به تعمیراتی احتیاج است پس از تکمیل تعمیرات و پس از هرگونه عملیات حرارتیْ دیگ را باید دوباره مطابق روش توصیف شده در بالا تحت آزمایش قرار داد.

منبع: http://standard.isiri.gov.ir

همچنین می‌توانید سایر استاندارد های ISIRI‌ و یا استاندارد های دیگر را در سایت مشاهده و دانلود نمایید.

 


شرکت مهندسی و بازرسی فنی آستـــــــا تنها شرکت دارنده هر ۳ مجوزبازرسی از مرکز تائید صلاحیت ایران ، سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت بهداشت کار در ایران

 • ارائه دهنده خدمات بازرسی و صدور گواهی سلامت  تاور کرین ، انواع جرثقیل ها ، کلایمر ، بالابر کارگاهی ،  لیفتراک ، دیگ بخار و مخازن تحت فشار ، سیستم ارتینگ و چاه ارت
 • ارائه دهنده خدمات آموزشی اپراتور تاور کرین و ریگری همراه با صدور گواهینامه

با ما تماس بگیرید : ۴۹۱۹۷۰۰۰-۰۲۱

!Your trusted associate, asta

بازرسی دیگ بخار بر اساس استاندارد ISIRI 4231
5 (100%) 1 vote
۱۳۹۷-۶-۱۱ ۰۵:۰۰:۳۹ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه