استانداردهای مربوط به کرین

کرین (جرثقیل) چیست؟

کرین یا جرثقیل یک نوع ماشین است که عموماً به یک hoist rope، wire ropes و یا sheaves تجهیز شده  و برای جابجایی بار و مصالح به طور افقی استفاده می‌شود. کار اصلی آن‌ها سوار کردن و انتقال بارهای سنگین از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر است. کرین‌ها معمولاً در صنعت حمل و نقل برای کارهای مربوط به حمل و نقل، در صنعت ساخت و ساز برای امور مربوط به جابجایی مصالح و در صنعت تولید برای مونتاژ تجهیزات سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کرین (جرثقیل) ها در شکل های بسیار متفاوتی وجود دارند و هر کدام برای کار خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندازه‌ی آن‌ها از jib crane های کوچک که در کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند شروع شده و بزرگ‌ترین آن ها مربوط به tower crane(جرثقیل برجی) می‌شود که در ساخت برج‌‌ها کاربرد دارند.

اصول مکانیکی کرین‌ها

سه اصل مهم در طراحی کرین‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد:

  • کرین باید قابلیت بلند کردن وزن بار را داشته باشد.
  • کرین نباید سرنگون شود.
  • کرین نباید دچار شکستگی یا پارگی باشد.

استقامت

برای پایدار بودن یک کرین باید مجموع نیروهای لحظه‌ای وارد بر پایه‌ی کرین نزدیک به صفر باشد. در این صورت کرین سرنگون نخواهد شد. در عمل، اندازه‌ی باری که کرین مجاز است تا بلند کند (rate load) مقداری کمتر از میزان باری است که باعث می‌شود تا کرین سرنگون شود.

استاندارد برای جرثقیل‌های نصب‌شده در کشتی و یا هر پلتفرم دریایی دیگر به دلیل پویا بودن بار و مواج بودن دریا سخت‌تر است. همچنین علاوه بر وزن بار باید ثبات کشتی یا سایر پلتفرم ها نیز در نظر گرفته شود.

 

انواع کرین‌ها

کرین یا جرثقیل ها به انواع زیادی دسته بندی می‌شوند. ما در اینجا هفت تا از پرکاربردترین آن‌ها در صنعت ساخت و ساز را نام می‌بریم:

  1. mobile cranes
  2. Tower cranes
  3. Truck mounted cranes
  4. Rough Terrein cranes
  5. Telescopic cranes
  6. Loader cranes
  7. Over head cranes

 استانداردهای کرین‌ها


Crane Handbook


NCDOL Safety Crane


rr917-2


دستورالعمل استفاده ایمن از تاورکرین